wersja kontrastowa
rozmiar tekstu
Dziś jest wtorek, 22 październik 2019 13:34:28
Jesteś tutaj: Aktualności >

Ks. Andrzej kawalerem Orderu Uśmiechu

Dane Urzędu

Urząd Gminy w Pruszczu
ul. Główna 33
86 - 120 Pruszcz
tel.52 562 43 00
e-mail: pruszcz@pruszcz.pl

Punkt informacyjno-podawczy Tel. 52 562 43 05


Nr konta bankowego:
Bank Spółdzielczy w Pruszczu
33 8170 0008 0000 0550 2000 0010

Wydział Komunikacji Starostwa - pokój nr 4,  Tel. 52 5683 233

Godziny pracy Urzędu od 01.01.2015
poniedziałek     7:15 - 15:15
wtorek             7:15 - 17:00
środa               7:15 - 15:15
czwartek          7:15 - 15:15
piątek              7:15  - 13:30

więcej informacji

20 luty 2019 16:41 Ks. Andrzej kawalerem Orderu Uśmiechu

Ks. Andrzej kawalerem Orderu Uśmiechu

Na wniosek dzieci z chórów „Biedronki” ks. Andrzej Danielski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Niewieścinie otrzymał Order Uśmiechu. Jest on założycielem sieci chórów pod w/w nazwą. Laureat jest pierwszym kawalerem Orderu Uśmiechu nie tylko w gminie Pruszcz, ale także w diecezji pelplińskiej.
 

Krzysztof Pardo:- Jak ksiądz przyjął wiadomość o nominacji do Orderu Uśmiechu ?

Ks. Andrzej Danielski:- Byłem zaskoczony, gdyż absolutnie nie spodziewałem się. Tymczasem okazało się, że dzieci śpiewające w chórze od dawna wysyłały listy do Kapituły Orderu, i w końcu przekonały ją. Skutkiem tego kilka tysięcy innych kandydatów musi jeszcze poczekać.
 

Proszę nam opowiedzieć historię tworzenia przez księdza chórów „Biedronki”,  jak to wszystko się zaczęło ?

 - Przede wszystkim nie planowałem założenia kilkunastu chórów. Od 1994 roku zajmowałem się jednym, w Tczewie, gdzie pracowałem jako wikariusz. Okazało się jednak, że to co proponowaliśmy przyciągało sporo dzieci. I tak w krótkim czasie z małej, kilkunastoosobowej scholi zaczął powstawać duży chór dochodzący do 120 dzieci. Śpiewaliśmy radosne piosenki z akompaniamentem współczesnej rytmicznej muzyki, z dobrym nagłośnieniem. Poza tym proponowaliśmy dodatkowe „atrakcje”. A widocznie atrakcyjne dla dzieci było wspólne spędzania czasu nie tylko na próbach i koncertach, ale również podczas wyjazdów wakacyjnych. Były też zabawy, dyskoteki, wspólne oglądanie filmów, podróżowanie, zwiedzanie. Wyjeżdżaliśmy na koncerty nie tylko do innych miast w Polsce, ale również za granicę. Śpiewaliśmy w Niemczech, w Danii, w Austrii, w Anglii, Holandii, w Watykanie, na Litwie, na Węgrzech, we Włoszech, w Norwegii. Nagrywaliśmy płyty, teledyski, występowaliśmy w telewizji. Te różnorodne działania powodowały spory napływ chętnych dzieci do wspólnego śpiewania razem z Biedronkami. Po koncertach w innych miejscowościach otrzymywaliśmy pytania: co zrobić, żeby taki chór założyć u nas? Po rozmowach wyjaśniających jak działamy, jakie mamy zasady niektórzy proboszczowie, dyrektorzy szkół, domów kultury decydowali się skorzystać z naszych doświadczeń, które przynosiły dobre efekty. I zamiast zakładać od początku nowy zespół postanawiali dołączyć do naszej rodziny biedronkowej. Dzieci nazywają inne chóry „siostrami”. Obecnie takich siostrzanych chórów jest 12 od Łeby po Bydgoszcz. Wszystkie chóry mają ten sam repertuar, te same stroje, każdy ćwiczy i występuje gównie u siebie, ale od czasu do czasu spotykamy się w większym gronie i występujemy razem.
 

Jak długo przy parafii w Niewieścinie działają „Biedronki” ? Ile dotychczas osób się przewinęło ?

- Kilka dni po objęciu parafii przeze mnie, odbyło się przesłuchanie kwalifikujące do chóru, a więc początki sięgają jesieni roku 2004. W związku z tym, że rotacja w zespołach dziecięcych jest spora, z pewnością po tylu latach około 200 dzieci uczestniczyło w zajęciach naszego chóru.
 

Czy są takie osoby, które dalej kontynuowały drogę muzyczną ?

- Tak, jednym z podstawowych naszych zadań jest rozbudzenie zainteresowania muzyką. Najlepiej to zrobić przez osobiste muzykowanie. Samo słuchanie muzyki, która dziś otacza nas zawsze i praktycznie wszędzie, to za mało. Najlepiej samemu śpiewać czy grać. Nie każdemu muzykowanie odpowiada. Jedni wolą sport, drudzy komputery, ale w naszych szeregach pojawiały się bardzo utalentowane muzycznie dzieci, które z czasem zaczęły kontynuować naukę w szkołach muzycznych, a w dorosłym życiu nadal śpiewają. Wielu absolwentów Biedronek to dziś cenieni zawodowi muzycy, jak choćby sopranistka Joanna Dubiela z Tczewa, koncertująca w kraju i za granicą, m.in. wspólnie z Connecticut Lyric Opera. Czy z naszej niewieścińskiej grupy Angelika Buchholz, która nie rozstaje się z muzyką.

 

W czym tkwi księdza zdaniem niezwykłość tego wyróżnienia ?

- Order Uśmiechu jest jedynym wyróżnieniem, o które wnioskują dzieci. I tak już od 50 lat. Czasem przyznawany jest bardzo znanym osobistościom jak np. Jan Paweł II, papież Franciszek czy król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud,, ale czasem otrzymują go zwykli ludzie np. ja.
 

Jak wyglądała ceremonia wręczenia?

- Odbyła się w Osieku k. Brodnicy w szkole im. Kawalerów Orderu Uśmiechu. Po mszy św. w miejscowym kościele cała społeczność szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi przeszła do szkoły. Podczas uroczystej akademii, po wielu różnorodnych występach artystycznych przybyli przedstawiciele Kapituły wraz z heroldami w stosowych strojach, na czele z Kanclerzem Markiem Michalakiem. Po wygłoszonej laudacji został przypięty Order, następnie było pasowanie różą, potem to, na co wszyscy czekali: dzieci wycisnęły do pucharu 3 cytryny (6 połówek). Ceremoniał przewiduje, że kawaler-nominat musi wszystko wypić i się uśmiechnąć. Jeśli się skrzywi, trzeba procedury rozpoczynać od nowa. Potem otrzymałem legitymację nr 1029.
 

Wypicie soku z cytryny nie przysporzyło żadnych kłopotów ?

- O nominacji dowiedziałem się w czerwcu 2018 roku. Jak tylko moje kłopoty zdrowotne ustąpiły- zacząłem trenować J.  Poza tym wszystkie Biedronki trzymały kciuki i udało się J. Nie musieliśmy powtarzać ceremonii.
 

I tym sposobem został ksiądz pierwszym kawalerem Orderu Uśmiechu w naszej gminie i w całej diecezji pelplińskiej?

- Tak. Kawalerem jestem od urodzenia, ale teraz można powiedzieć, że jestem kawalerem z certyfikatem J.
 

Dziękuję za rozmowę, KP

„Czas Świecia” 15 luty 2019 r.  

 

FOTO

Wróć

Kalendarz imprez

Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Filmy

Flesz 14-12-2018
Musisz zainstalowa Flash Player'a oraz włączyć obsługę JavaScript.