wersja kontrastowa
rozmiar tekstu
Dziś jest piątek, 6 grudzień 2019 20:26:12
Jesteś tutaj: Aktualności >

Nauka, sport, bezpieczeństwo

Dane Urzędu

Urząd Gminy w Pruszczu
ul. Główna 33
86 - 120 Pruszcz
tel.52 562 43 00
e-mail: pruszcz@pruszcz.pl

Punkt informacyjno-podawczy Tel. 52 562 43 05


Nr konta bankowego:
Bank Spółdzielczy w Pruszczu
33 8170 0008 0000 0550 2000 0010

Wydział Komunikacji Starostwa - pokój nr 4,  Tel. 52 5683 233

Godziny pracy Urzędu od 01.01.2015
poniedziałek     7:15 - 15:15
wtorek             7:15 - 17:00
środa               7:15 - 15:15
czwartek          7:15 - 15:15
piątek              7:15  - 13:30

więcej informacji

04 kwiecień 2019 11:58 Nauka, sport, bezpieczeństwo

Nauka, sport, bezpieczeństwo

Szkoła Podstawowa w Serocku to placówka, która nie tylko realizuje ministerialny program. Dzieci i młodzież rozwijają tu swoje pasje i zainteresowania, uczą się współpracy i rywalizacji, a podczas licznych projektów poznają świat i swoje możliwości. – Nasza szkoła jest jak jedna wielka rodzina – mówią

W roku 2018/2019 w Szkole Podstawowej w Serocku w 12 klasach uczy się 204 uczniów. To ostatni rok edukacji w tej szkole dla dwóch oddziałów gimnazjalnych (30 osób). Spotykają się tu dzieci z Serocka, Glinek, Nowego Jasińca, Wudzyna, Brzeźna i Łowinka.

W szkole pracuje 31 nauczycieli pod wodzą dyrektorki Ewy Jaruzel i zastępcy Adama Gatnera. Pracę opierają o trzy płaszczyzny: naukę, sport i bezpieczeństwo.

Rozbudzanie ciekawości i rozwijanie pasji

* Łączy nas nauka – to realizowany w szkole program, który pozwala na rozszerzenie wiedzy z matematyki, chemii, informatyki oraz języków obcych.

* Uczniowie byli też objęci zajęciami specjalistycznymi z zakresu doradztwa zawodowego czy rozwijania komunikacji. Biorą udział w kilku programach, w różnych grupach wiekowych.

* Przy współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego brali udział w zajęciach programu „Młodzi odkrywcy w kalejdoskopie nauki” – całodzienne zajęcia z przedmiotów przyrodniczych i języków obcych oraz biwak przyrodniczy.

* Szkoła współpracuje z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, którego ideą jest wypoczynek letni dzieci połączony z nauką i warsztatami promującymi przedmioty przyrodnicze.

* Studenci Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, którzy biorą udział w programie Erasmus, przyjeżdżają do Serocka i prowadzą żywe lekcje języka angielskiego i polskiego.

* Razem dla edukacji – ministerialny program, w ramach którego organizowane są wymiany międzynarodowe z Białorusią i Mołdawią.

* Przy współpracy z gminą Pruszcz od lat 3 uczniowie klas III mają możliwość bezpłatnej nauki pływania w ramach programu „Umiem pływać”.

* Dzięki współpracy z Ludowym Uczniowskim Klubem Sportowym Serock uczniowie mają dodatkowe zajęcia w Szkolnym Kole Sportowym.

* Obecnie realizowany jest projekt „Wielki człowiek małej Ojczyzny- śladami ks. Kraszuckiego”, zmierzający do poznania lokalnego działacza społecznego.

* Dla dzieci klas I-III prowadzone są zajęcia z programowania oraz szachowe.

* Dzięki udziałowi w projekcie „Z kulturą za pan brat” dzieci wyjeżdżają na warsztaty z aktorami i same tworzą spektakle.

Sport to dobre zajęcie

Nie sposób wymienić wszystkich sukcesów sportowych uczniów ze szkoły podstawowej oraz gimnazjalistów. Oto tylko niektóre z nich: Mistrzostwa Województwa Młodzików w LA – II miejsce na 1000 m Alicji Barszcz, II miejsce rzut oszczepem Igi Sławińskiej; Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w LA – I miejsce na 2000 m Alicji Barszcz, VI m. na 100 m Krzysztofa Betańskiego; Mistrzostwa Polski Młodzików – XI m. Alicji Barszcz w biegu na 2000 m; Halowe Mistrzostwa Wojewódzkie w LA – II m. Alicji Barszcz na 1000 m; XXXVII Międzynarodowe Biegi im. Bronisława Malinowskiego – I Alicja Barszcz bieg na 1500 m; Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Unihokeju – dziewczęta I m, VII miejsce w województwie; Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej dziewcząt – III m. Ostatnie znaczące sukcesy to Mistrzostwo Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Biegach Przełajowych na 1500 Alicji Barszcz (Alicja została przez naszych czytelników nagrodzona trzecim miejscem podczas głosowania w tegorocznym plebiscycie na najpopularniejszego sportowca) oraz Mistrzostwo Powiatu Dziewcząt w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Koszykówce.

Nowoczesna biblioteka

Dzięki udziałowi szkolnej biblioteki w programie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa trafiają do niej książki zaproponowane przez uczniów, księgozbiór wzbogacił się o nowe lektury, nowości wydawnicze i audiobooki. Podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w bibliotece zorganizowano „Spotkanie z legendami polskimi” i przygotowano wystawę „100 książek na 100 lat Niepodległości”. To tu co roku organizowane jest święto pluszowego Misia, Dzień Bezpieczeństwa Internetu czy Pasowanie na Czytelnika”.

Po raz kolejny biblioteka włącza się w zbiórkę książek dla pacjentów szpitala, którą organizuje fundacja Zaczytani.org, w czerwcu odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.

W bibliotece odbywają się też „Spotkania z uważnością” – zajęcia dla uczniów mające na celu rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami, koncentracji i skupienia, poprzez uświadomienie naturalnej czynności, jaką jest oddech.

W planach jest uruchomienie w bibliotece elektronicznego systemu e-biblio, dzięki któremu uczniowie będą mieli w sieci przeglądać katalogi i rezerwować książki.

Energiczny Samorząd Uczniowski

W szkole działa Samorząd Uczniowski, jego opiekunami są: Karolina Chmielińska i Lucyna Gąsiorowska. Razem z młodzieżą organizują Walentynki, Andrzejki, Mikołajki, Dzień Nauczyciela, są pomysłodawcami „szczęśliwego numerka”.

– Nasza szkoła jest jak jedna wielka rodzina – mówią członkowie SU: Ada Bagniewska, Radosław Miśkiewicz i Kacper Przysada.- Z nauczycielami można swobodnie porozmawiać, razem rozwiązujemy różne problemy, możemy im w wielu przypadkach zaufać. Cieszymy się, że w końcu na korytarzach pojawiły się szafki, co jest dla nas dużym udogodnieniem. Doszliśmy do porozumienia, że na jednej z przerw możemy używać telefonu komórkowego – dodają.

Konkursy na co dzień

Uczniowie biorą udział w licznych konkursach przedmiotowych i tematycznych, które organizują kuratorium oświaty i uczelnie wyższe. 17 z nich otrzymało wyróżnienia w konkursie ogólnopolskim geograficznym Geoplaneta, 77 bierze udział w matematycznym Kangurze, Adrianna Bagniewska zakwalifikowała się do II etapu XXVI Rejonowego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, wielu do Konkursu Biblijnego. Adrianna Bagniewska, Kacper Przysada i Maciej Wawrzyniak doszli do finału konkursu przedmiotowego z chemii, który był organizowany przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

W Ekologicznym Edukatorze Szkolnym 2019, który jest organizowany przez urząd marszałkowski, uczennica klasy V Karolina Jakoby otrzymała grant w wysokości 650 zł na realizację pracy konkursowej.

Atrakcyjny czas ze szkołą

Szkoła współpracuje z organizacjami, które działają w lokalnym środowisku: sołtysem, radą sołecką, LKS-em, Stowarzyszeniem „Aktywna Młodzież”, OSP. Organizuje np. akcję „Sprzątanie świata”, „Dzień Ziemi” czy „Trzymaj formę”, a inni się do jej działań przyłączają. Współorganizuje WOŚP, Pieczonego Ziemniaka, Sobótkę, Mikołajki, Biegi papieskie i biegi z okazji Dnia Dziecka. Ostatniego lata, grupa 70 uczniów z gminy Pruszcz wyjechała na 10-dniowy wypoczynek do Zakopanego. Zimą dzieci i młodzież razem wyjeżdżają na lodowisko czy basen. Na wyjazdy placówka pozyskuje pieniądze.

Organizowanie na terenie szkoły wielu imprez jest możliwe dzięki temu, że placówka posiada atrakcyjną bazę. Teren szkoły wraz z budynkami to obszar 2,5 ha, są na nim boiska i sporo zieleni. Znajduje się tutaj ścieżka dydaktyczna i miasteczko komunikacyjne. W budynku znajduje się sala gimnastyczna otwarta przez cały tydzień. Odbywają się tu imprezy sportowe o randze gminnej, powiatowej, a nawet wojewódzkiej, np. nocny turniej w tenisie stołowym im. Andrzeja Jońca, mecze siatkówki i piłki nożnej old-bojów czy turniej w piłce nożnej dziewcząt o Puchar Starosty Powiatu Świeckiego.

KP

“Czas Świecia” 29 marca 2019 r.

 

 FOTORELACJA 

 

Wróć

Kalendarz imprez

Grudzień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Filmy

Flesz 14-12-2018
Musisz zainstalowa Flash Player'a oraz włączyć obsługę JavaScript.