wersja kontrastowa
rozmiar tekstu
Dziś jest poniedziałek, 17 czerwiec 2019 07:21:15
Jesteś tutaj: Aktualności >

Nauka, sport, bezpieczeństwo

Dane Urzędu

Urząd Gminy w Pruszczu
ul. Główna 33
86 - 120 Pruszcz
tel.52 562 43 00
e-mail: pruszcz@pruszcz.pl

Punkt informacyjno-podawczy Tel. 52 562 43 05


Nr konta bankowego:
Bank Spółdzielczy w Pruszczu
33 8170 0008 0000 0550 2000 0010

Wydział Komunikacji Starostwa - pokój nr 4,  Tel. 52 5683 233

Godziny pracy Urzędu od 01.01.2015
poniedziałek     7:15 - 15:15
wtorek             7:15 - 17:00
środa               7:15 - 15:15
czwartek          7:15 - 15:15
piątek              7:15  - 13:30

więcej informacji

04 kwiecień 2019 11:58 Nauka, sport, bezpieczeństwo

Nauka, sport, bezpieczeństwo

Szkoła Podstawowa w Serocku to placówka, która nie tylko realizuje ministerialny program. Dzieci i młodzież rozwijają tu swoje pasje i zainteresowania, uczą się współpracy i rywalizacji, a podczas licznych projektów poznają świat i swoje możliwości. – Nasza szkoła jest jak jedna wielka rodzina – mówią

W roku 2018/2019 w Szkole Podstawowej w Serocku w 12 klasach uczy się 204 uczniów. To ostatni rok edukacji w tej szkole dla dwóch oddziałów gimnazjalnych (30 osób). Spotykają się tu dzieci z Serocka, Glinek, Nowego Jasińca, Wudzyna, Brzeźna i Łowinka.

W szkole pracuje 31 nauczycieli pod wodzą dyrektorki Ewy Jaruzel i zastępcy Adama Gatnera. Pracę opierają o trzy płaszczyzny: naukę, sport i bezpieczeństwo.

Rozbudzanie ciekawości i rozwijanie pasji

* Łączy nas nauka – to realizowany w szkole program, który pozwala na rozszerzenie wiedzy z matematyki, chemii, informatyki oraz języków obcych.

* Uczniowie byli też objęci zajęciami specjalistycznymi z zakresu doradztwa zawodowego czy rozwijania komunikacji. Biorą udział w kilku programach, w różnych grupach wiekowych.

* Przy współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego brali udział w zajęciach programu „Młodzi odkrywcy w kalejdoskopie nauki” – całodzienne zajęcia z przedmiotów przyrodniczych i języków obcych oraz biwak przyrodniczy.

* Szkoła współpracuje z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, którego ideą jest wypoczynek letni dzieci połączony z nauką i warsztatami promującymi przedmioty przyrodnicze.

* Studenci Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, którzy biorą udział w programie Erasmus, przyjeżdżają do Serocka i prowadzą żywe lekcje języka angielskiego i polskiego.

* Razem dla edukacji – ministerialny program, w ramach którego organizowane są wymiany międzynarodowe z Białorusią i Mołdawią.

* Przy współpracy z gminą Pruszcz od lat 3 uczniowie klas III mają możliwość bezpłatnej nauki pływania w ramach programu „Umiem pływać”.

* Dzięki współpracy z Ludowym Uczniowskim Klubem Sportowym Serock uczniowie mają dodatkowe zajęcia w Szkolnym Kole Sportowym.

* Obecnie realizowany jest projekt „Wielki człowiek małej Ojczyzny- śladami ks. Kraszuckiego”, zmierzający do poznania lokalnego działacza społecznego.

* Dla dzieci klas I-III prowadzone są zajęcia z programowania oraz szachowe.

* Dzięki udziałowi w projekcie „Z kulturą za pan brat” dzieci wyjeżdżają na warsztaty z aktorami i same tworzą spektakle.

Sport to dobre zajęcie

Nie sposób wymienić wszystkich sukcesów sportowych uczniów ze szkoły podstawowej oraz gimnazjalistów. Oto tylko niektóre z nich: Mistrzostwa Województwa Młodzików w LA – II miejsce na 1000 m Alicji Barszcz, II miejsce rzut oszczepem Igi Sławińskiej; Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w LA – I miejsce na 2000 m Alicji Barszcz, VI m. na 100 m Krzysztofa Betańskiego; Mistrzostwa Polski Młodzików – XI m. Alicji Barszcz w biegu na 2000 m; Halowe Mistrzostwa Wojewódzkie w LA – II m. Alicji Barszcz na 1000 m; XXXVII Międzynarodowe Biegi im. Bronisława Malinowskiego – I Alicja Barszcz bieg na 1500 m; Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Unihokeju – dziewczęta I m, VII miejsce w województwie; Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej dziewcząt – III m. Ostatnie znaczące sukcesy to Mistrzostwo Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Biegach Przełajowych na 1500 Alicji Barszcz (Alicja została przez naszych czytelników nagrodzona trzecim miejscem podczas głosowania w tegorocznym plebiscycie na najpopularniejszego sportowca) oraz Mistrzostwo Powiatu Dziewcząt w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Koszykówce.

Nowoczesna biblioteka

Dzięki udziałowi szkolnej biblioteki w programie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa trafiają do niej książki zaproponowane przez uczniów, księgozbiór wzbogacił się o nowe lektury, nowości wydawnicze i audiobooki. Podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w bibliotece zorganizowano „Spotkanie z legendami polskimi” i przygotowano wystawę „100 książek na 100 lat Niepodległości”. To tu co roku organizowane jest święto pluszowego Misia, Dzień Bezpieczeństwa Internetu czy Pasowanie na Czytelnika”.

Po raz kolejny biblioteka włącza się w zbiórkę książek dla pacjentów szpitala, którą organizuje fundacja Zaczytani.org, w czerwcu odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.

W bibliotece odbywają się też „Spotkania z uważnością” – zajęcia dla uczniów mające na celu rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami, koncentracji i skupienia, poprzez uświadomienie naturalnej czynności, jaką jest oddech.

W planach jest uruchomienie w bibliotece elektronicznego systemu e-biblio, dzięki któremu uczniowie będą mieli w sieci przeglądać katalogi i rezerwować książki.

Energiczny Samorząd Uczniowski

W szkole działa Samorząd Uczniowski, jego opiekunami są: Karolina Chmielińska i Lucyna Gąsiorowska. Razem z młodzieżą organizują Walentynki, Andrzejki, Mikołajki, Dzień Nauczyciela, są pomysłodawcami „szczęśliwego numerka”.

– Nasza szkoła jest jak jedna wielka rodzina – mówią członkowie SU: Ada Bagniewska, Radosław Miśkiewicz i Kacper Przysada.- Z nauczycielami można swobodnie porozmawiać, razem rozwiązujemy różne problemy, możemy im w wielu przypadkach zaufać. Cieszymy się, że w końcu na korytarzach pojawiły się szafki, co jest dla nas dużym udogodnieniem. Doszliśmy do porozumienia, że na jednej z przerw możemy używać telefonu komórkowego – dodają.

Konkursy na co dzień

Uczniowie biorą udział w licznych konkursach przedmiotowych i tematycznych, które organizują kuratorium oświaty i uczelnie wyższe. 17 z nich otrzymało wyróżnienia w konkursie ogólnopolskim geograficznym Geoplaneta, 77 bierze udział w matematycznym Kangurze, Adrianna Bagniewska zakwalifikowała się do II etapu XXVI Rejonowego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, wielu do Konkursu Biblijnego. Adrianna Bagniewska, Kacper Przysada i Maciej Wawrzyniak doszli do finału konkursu przedmiotowego z chemii, który był organizowany przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

W Ekologicznym Edukatorze Szkolnym 2019, który jest organizowany przez urząd marszałkowski, uczennica klasy V Karolina Jakoby otrzymała grant w wysokości 650 zł na realizację pracy konkursowej.

Atrakcyjny czas ze szkołą

Szkoła współpracuje z organizacjami, które działają w lokalnym środowisku: sołtysem, radą sołecką, LKS-em, Stowarzyszeniem „Aktywna Młodzież”, OSP. Organizuje np. akcję „Sprzątanie świata”, „Dzień Ziemi” czy „Trzymaj formę”, a inni się do jej działań przyłączają. Współorganizuje WOŚP, Pieczonego Ziemniaka, Sobótkę, Mikołajki, Biegi papieskie i biegi z okazji Dnia Dziecka. Ostatniego lata, grupa 70 uczniów z gminy Pruszcz wyjechała na 10-dniowy wypoczynek do Zakopanego. Zimą dzieci i młodzież razem wyjeżdżają na lodowisko czy basen. Na wyjazdy placówka pozyskuje pieniądze.

Organizowanie na terenie szkoły wielu imprez jest możliwe dzięki temu, że placówka posiada atrakcyjną bazę. Teren szkoły wraz z budynkami to obszar 2,5 ha, są na nim boiska i sporo zieleni. Znajduje się tutaj ścieżka dydaktyczna i miasteczko komunikacyjne. W budynku znajduje się sala gimnastyczna otwarta przez cały tydzień. Odbywają się tu imprezy sportowe o randze gminnej, powiatowej, a nawet wojewódzkiej, np. nocny turniej w tenisie stołowym im. Andrzeja Jońca, mecze siatkówki i piłki nożnej old-bojów czy turniej w piłce nożnej dziewcząt o Puchar Starosty Powiatu Świeckiego.

KP

“Czas Świecia” 29 marca 2019 r.

 

 FOTORELACJA 

 

Wróć

Kalendarz imprez

Czerwiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Filmy

Flesz 14-12-2018
Musisz zainstalowa Flash Player'a oraz włączyć obsługę JavaScript.