wersja kontrastowa
rozmiar tekstu
Dziś jest poniedziałek, 20 styczeń 2020 20:06:44
Jesteś tutaj: Aktualności >

Wspomnienie świątecznych spotkań

Dane Urzędu

Urząd Gminy w Pruszczu
ul. Główna 33
86 - 120 Pruszcz
tel.52 562 43 00
e-mail: pruszcz@pruszcz.pl

Punkt informacyjno-podawczy Tel. 52 562 43 05


Nr konta bankowego:
Bank Spółdzielczy w Pruszczu
33 8170 0008 0000 0550 2000 0010

Wydział Komunikacji Starostwa - pokój nr 4,  Tel. 52 5683 233

Godziny pracy Urzędu od 01.01.2015
poniedziałek     7:15 - 15:15
wtorek             7:15 - 17:00
środa               7:15 - 15:15
czwartek          7:15 - 15:15
piątek              7:15  - 13:30

więcej informacji

10 styczeń 2020 07:56 Wspomnienie świątecznych spotkań

Wspomnienie świątecznych spotkań

W okresie przedświądecznym na terenie gminy lokalna społeczność czuła potrzebę spotkań wigilijnych, dzilenia sie opłatkiem i śpiewnia wspólnie kolęd. Czas Bożego Narodzenia sprzyjał integracji, życzliwości i wdzięczności.   Poniżej zamieszczamy relacje przygotowane przez Krzysztofa Pardo, które ukazały się w lokalnej prasie.

 

Wigilia OSP  - Strażacy dzielili się opłatkiem

Coroczne spotkanie przed świętami Bożego Narodzenia zarządów poszczególnych jednostek OSP, które działają na terenie gminy Pruszcz, zorganizowano w tym roku u strażaków z OSP KSRG z Wałdowa. Poczęstunek przygotowały panie z KGW z Brzeźna.

W spotkaniu wziął udział wójt Dariusz Wądołowski, przewodniczący rady gminy Piotr Radecki, prezes Banku Spółdzielczego w Pruszczu Beata Banasiak oraz kapitan Tomasz Sadecki z KP PSP w Świeciu, otworzył je prezes Zarządu Gminnego OSP RP Maciej Serafin.

W trakcie spotkania uhonorowano trzech druhów seniorów: Józefa Kurzeję, Zdzisława Wróblewskiego i Kazimierza Krzemkowskiego, którzy reprezentowali Zarząd Gminny OSP RP w Pruszczu na corocznym wojewódzkim spotkaniu w Pile-Młynie.

Spotkanie było okazją do podziękowań, podsumowania minionego roku i rozmów na temat aktualnej sytuacji w jednostkach.

KP
“Czas Świecia” 27 grudnia 2019 r.


FOTORELACJA 

 
Wigilia MOO  - Jak jedna duża rodzina

Takiej wigilii się nie zapomina. 24 grudnia 2019 r. w godzinach popołudniowych na wigilii w Międzygminnym Ośrodku Opiekuńczym w Pruszczu spotkali się mieszkańcy, dyrekcja, personel oraz zaproszeni goście.

Zgodnie z wieloletnią tradycją ośrodka spotkanie otworzyła dyrektorka Sylwia Siadkowska, po czym ks. kanonik Jerzy Mroczyński odmówił modlitwę, a ks. Marek Jażdżewski odczytał Ewangelię o narodzinach Chrystusa. Była kolęda i łamanie się opłatkiem. Nie zabrakło wystąpień gości, którzy składali najserdeczniejsze życzenia zarówno świąteczne, jak i noworoczne.

W trakcie spotkania wigilijnego mieszkańcy ośrodka przekazali wszystkim informacje, jakie to tradycje są kultywowane w Polsce w związku z Wigilią i świętami Bożego Narodzenia. Pomiędzy poszczególnymi cytatami czwórka muzyków z Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Świekatowa (Janina Krzyżelewska, Damian Krzyżelewski, Anna i Aleksandra Szneidrowskie) zagrała kolędy, które uczestnicy wieczerzy wspólnie śpiewali. Kilka popularnych kolęd wykonał również syn jednego z podopiecznych, a cały program artystyczny przygotowała Marta Kubacka.

W rolę Świętego Mikołaja z podarunkami, które trafiły do wszystkich uczestniczących w wigilii, wcielił się w tym roku radny Kamil Marunowski. Było przy tym wiele uśmiechu i zabawy, i czasami i rózga poszła w ruch.

Wigilijny stół, na którym były rolmopsy, śledzie salsa, po sułtańsku, ryba po grecku, kaszubsku, na ciepło, w occie, barszcz z pasztecikami, kapusta z grzybami, a do kawy i herbaty strucla makowa i piernik, przygotowała miejscowa kuchnia.

W wigilii uczestniczyli: wójt Dariusz Wądołowski, przewodniczący rady gminy Piotr Radecki, wicestarosta powiatu świeckiego Franciszek Koszowski, ks. Franciszek Kamecki, były przewodniczący Związku Gmin Zbigniew Jagła, lekarka Danuta Jarosz, kierowniczka GOPS-u Mariola Januszkiewicz i radny Kamil Marunowski.

KP
“Czas Świecia” 3 stycznia 2020 r.
 

FOTORELACJA 
 
 

Wigilia w Brzeźnie

Tradycyjna wigilia dla mieszkańców sołectwa Brzeźno odbyła się w miejscowej świetlicy. Jak na świąteczne spotkanie przystało, były: opłatek, życzenia świąteczno-noworoczne i obowiązkowo wspólne śpiewanie kolędy

Na stole dzięki członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich z Brzeźna pojawiły się potrawy wigilijne, a spotkanie miało uroczysty charakter. Goszczący na nim wójt gminy Dariusz Wądołowski złożył wszystkim życzenia, podsumował mijający rok na terenie gminy i zarysował plan jej rozwoju na rok 2020.

Wigilię wiejską przygotowali: sołtys wsi Brzeźno, rada sołecka, KGW Brzeźno i miejscowa jednostka OSP.

KP

“Czas Świecia” 3 stycznia 2020 r.
 

FOTORELACJA

 
 

Dom Pomocy Społecznej w Gołuszycach pamięta o emerytach

Okres przedświąteczny jest dobrym czasem i okazją do różnego typu spotkań. W Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach zawsze przed świętami spotykają się emerytowani pracownicy z dyrekcją i obsługą domu, by porozmawiać nie tylko o swoich sprawach, ale też przyjrzeć się zmianom w placówce.

Na początku spotkania dyrektor Zbigniew Blaurok złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt i nowego roku. Później w długiej dyskusji mówiono o zmianach, jakie zachodzą na co dzień w domu i o wielu inwestycjach. Emeryci mogli na własne oczy zobaczyć, co dzisiaj dzieje się w ich niedawnym miejscu pracy. Spotkanie miało miły, rodzinny charakter i odbywało się przy słodkim poczęstunku. Na zakończenie każdy otrzymał upominek.

KP
“Czas Świecia” 27 grudnia 2019 r.


 
 

Koncert w świątecznym nastroju

W Domu Kultury w Serocku już tydzień przed Bożym Narodzeniem za sprawą koncertu kolęd i pastorałek, który przygotował Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Pruszczu, zapanowała świąteczna atmosfera.

Koncert otworzyła dyrektorka GOKSiR-u Justyna Kucharko, a poprowadził go i akompaniował wykonawcom Andrzej Żółkoś. Na scenie wystąpili soliści z Regionalnej Akademii Piosenki z Pruszcza oraz Studia Dragoland: Jakub Jendruszewski, Kinga Krawczyk, Zuzanna Górecka, Kornelia Obryk, Ola Mazela, Martyna Ryszkowska, Małgorzata Dziekanowska, Urszula Mikulska, Aurelia Bruzdewicz, Kornelia Sułkowska i Magdalena Radziejewska. Ze sceny popłynęły kolędy, pastorałki oraz piosenki bożonarodzeniowe. Młodzi wykonawcy zaprezentowali m.in.: „Mizerna cicha”, „Mario, czy Ty wiesz”, „Lulajże Jezuniu”, „Gdy śliczna Panna”, „Jezus malusieńki”, „W żłobie leży”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Kolęda dla nieobecnych”.

Na zakończenie zarówno wykonawcy, jak i widzowie zaśpiewali wspólnie „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz „Wśród nocnej ciszy”.

W trakcie koncertu zostały rozwiązane dwa konkursy zorganizowane przez GOKSiR. W konkursie plastycznym „Między zielenią a jesienią” w kategorii 6-10 lat zwyciężył Adam Malicki z Serocka, druga była Nikola Sypniewska, trzecia Julia Panfil, a wyróżnienie trafiło do rąk Antoniego Todrowskiego (wszyscy ze szkoły w Niewieścinie).

W kategorii wiekowej 11-15 zwyciężył Karol Śmiechowicz z SP Serock, druga była Kamila Wiśniewska, trzecia Zuzanna Dutkiewicz, wyróżnienie otrzymała Dominika Poćwiardowska (wszyscy z SP w Serocku).

Rozstrzygnięty został też konkurs fotograficzny „Jesień w labiryncie natury”. W kategorii „dzieci” nagrody przypadły: Zofii Zawadzińskiej, Wiktorii Krazińskiej i Sandrze Chyrchel. Dorośli: Marcin Grelewicz, Joanna Grelewicz i Piotr Zawadziński. Wyróżnienie otrzymała Mirosława Ziaja.

KP
“Czas Świecia” 3 stycznia 2020 r.
 

FOTORELACJA

 
 

Jubileuszowa szopka na 90-lecie parafii w Pruszczu

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia minęła 90. rocznica powstania parafii pw. Trójcy Św. w Pruszczu. Do okrągłej rocznicy nawiązuje szopka. – Chciałem w ten sposób oddać hołd parafianom za trud, który włożyli w duchową i materialną budowę parafii – mówi jej twórca, ks. Marek Jażdżewski

Do 90. rocznicy w świętującej parafii nawiązuje kościelna szopka, którą zaprojektował ks. Marek Jażdżewski. – Koncepcja wzięła się z tego, że na święta 2018 roku znajomi podarowali mi małą szopkę wyciętą w płycie, która od wewnątrz jest podświetlana – mówi ks. Marek. – Pomyślałem sobie, że pięknie prezentowałaby się w naszym kościele w wersji powiększonej. Do tej idei wróciłem w czerwcu, kiedy z księdzem proboszczem rozmawiałem o 90. rocznicy powstania parafii. Wówczas pomyślałem, że skoro parafia obchodzi rocznicę powstania, można by zrobić szopkę o bryle, która przypomina sylwetkę naszego charakterystycznego dla Pruszcza kościoła. Bo przecież 90 lat temu Chrystus narodził się w nowo powstałej parafii. I tak to się zaczęło. Potem pomyślałem o tym, by przy żłóbku pojawili się proboszczowie: ks. August Schwanitz i ks. Konrad Wedelstaedt jako budowniczy obecnej świątyni. Chciałem w ten sposób oddać im, a poprzez ich sylwetki również parafianom od roku 1929, hołd za trud, który włożyli w duchową i materialną budowę parafii – dodaje.

W dniu parafialnego jubileuszu zostały odprawione msze, podczas których homilie wygłosił ks. Jażdżewski.

KP

“Czas Świecia” 3 stycznia 2020 r.
 

FOTORELACJA 


 

 

Wróć

Kalendarz imprez

Styczeń 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Filmy

Flesz 14-12-2018
Musisz zainstalowa Flash Player'a oraz włączyć obsługę JavaScript.