Tegoroczne obchody Święta Niepodległości były wyjątkowe, bowiem gościliśmy na terenie naszej gminy czterystu dziesięciu uczestników XVI Bydgoskiego Rowerowego Rajdu Niepodległości.

Rowerzyści wzięli udział w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, prezentując kilkunastometrową flagę Polski, która widowiskowo wypełniła całą nawę kościoła.

Organizator rajdu Zbigniew Wiśniewski ze Stowarzyszenia Rowerowa Brzoza nawiązał do trudnych losów Polski i podkreślił istotę miłości do Ojczyzny, którą przyrównał do matki. Podziękował też za współpracę i serdeczne przyjęcie w Pruszczu.  

W hołdzie wszystkim walczącym o niepodległość naszej ojczyzny zostały złożone wiązanki kwiatów przed obeliskiem Jana Pawła II oraz na grobie polskich żołnierzy na cmentarzu parafialnym.

Do mieszkańców zwrócił się Burmistrz Miasta i Gminy Pruszcz Dariusz Wądołowski, podkreślając istotę poświęcenia naszych przodków, dzięki czemu żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Gospodarz postawił też pytanie, co mamy dziś robić?  Dzielić się dobrem, szanować drugiego człowieka, umacniać to, co zdobyliśmy. Nawiązał też do toczącej się wojny na Ukrainie w kontekście umacniania jedności i pomocy potrzebującym. Odniósł się do roli Samorządu jako organu mającego wspierać społeczeństwo.
 
Uroczystość odbyła się z udziałem Pocztów sztandarowych oraz Gminnej Orkiestry Dętej GOKSiR Pruszcz. Oficjalną część zakończono odczytaniem rysu historycznego odnośnie uzyskania przez Polskę niepodległości.

Naszą tradycją stały się obchody Święta Niepodległości w muzycznej atmosferze z domieszką zapachów polskich kulinariów.

W godzinach popołudniowych mieszkańców zaproszono do Hali sportowej na wspólnie śpiewanie pieśni patriotycznych. Znane polskie melodie zaprezentowała Orkiestra Dęta Gminy Pruszcz oraz Chór Niezapominajki.

Na dzieci czekało stanowisko przygotowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną do tworzenia flagi i kotylionów. Atrakcją był też przyspieszony warsztat muzyczny nauki śpiewania hymnu.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały degustacje jesiennych zup oraz tradycyjnych wypieków, tworząc smakowitą atmosferę.

Punktem kulminacyjnym imprezy był  II Konkurs kulinarny - Smaki Pruszcza.
Jury w składzie Beata Banasiak - dyrektor Banku Spółdzielczego,  Ewa Jaruzel - dyrektor SP w Serocku, Marcin Kłosowicz - prezes GS SCH oraz burmistrz Dariusz Wądołowski ustalili następujący werdykt:
I miejsce -  KGW Parlinianki za rewelacyjną zupę pieczarkową " Pieczareczka Parlineczka"
II miejsce - Stowarzyszenie "Aktywna Młodzież za kartoflankę ze śmietana i boczkiem.
III miejsce - KGW Brzeźnianki za brzeziński barszcz czerwony z pierożkami grzybowymi.

Uczestnicy obchodów zostali obdarowani upominkiem w formie pruszczańskiej babeczki wraz z podkową oraz pamiątkowym magnesem.

- Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie obchodów Święta Niepodległości. I cieszę się, że pomimo problemów codzienności chcemy się spotkać i świętować  - mówił burmistrz Dariusz Wądołowski.

Alina Malanowska
Inspektor ds. promocji

Link do zdjęć z oficjalnej części

Link do zdjęć z części muzyczno-kulinarnej