Od września do grudnia br. w Przedszkolu Samorządowym w Pruszczu realizowane były psychoedukacyjne warsztaty  „Jak kochać i wymagać – Akademia Mocy dla Rodziców” prowadzone przez Agnieszkę Prokop i Annę Glamowską w oparciu o program pt: „Szkoła dla rodziców i wychowawców, relacje rodzic-dziecko” Joanny Sakowskiej.


To wartościowe warsztaty mające na celu wspieranie rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi. To nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawcza, wymiana doświadczeń ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

W trakcie tych jedenastu spotkań, rodzice otrzymywali wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim brali udział w ćwiczeniach doświadczając na sobie istotę  poruszanych zagadnień. Każde spotkanie to inny blok tematyczny, stanowiący  element całości 11 spotkań. Ważne jest, aby uczestniczyć w każdym, ponieważ poruszane kwestie łączą się ze sobą i maja wpływ na zachodzący proces. Dzięki temu każdy z rodziców mógł przyjrzeć się sobie, skonfrontować swoje metody wychowawcze, wdrożyć poznane techniki, wyciągnąć wnioski i doświadczać zachodzących zmian nie tylko w procesie wychowawczym ale i w sobie.

Oto niektóre refleksje rodziców po warsztatach:

„Warsztaty prowadzone przez p. Agnieszkę i p. Anię mogę polecić każdemu. Myślę, że będą idealne nie tylko dla rodziców, ale wszystkich, którzy mają kontakt z dziećmi  Uczą jak patrzeć na dziecko "z bliska". Podczas warsztatów można dowiedzieć się m.in jak rozwiązywać problemy występujące w relacji dziecko - rodzic z szacunkiem, biorąc pod uwagę cechy, uczucia i granice dziecka (i nasze również) Uczą jak mówić, by dzieci nas słuchały i jak słuchać, by dzieci do nas mówiły  Kto ma w domu przedszkolaka wie, że nie zawsze jest łatwo i bywają dni, w których ciężko o współpracę, ale stosując rady sprzedane przez prowadzące możemy uratować niejeden poranek i ugasić niejeden pożar  . One naprawdę działają  Spotkanie z innymi rodzicami, to też okazja, by poznać trudności, z jakimi się mierzą w relacji ze swoimi dziećmi i ich sposoby by sobie z nimi radzić. Można je później przemycić do własnego domu. Dobrze jest też wiedzieć, że inni też mają czasem tak jak my. Prowadzące w łatwy sposób przekazują wiedzę, chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i są bardzo zaangażowane  Trochę obawiałam się formy warsztatowej zajęć, bo wolę słuchać, a nie mówić - zupełnie niepotrzebnie. Nie ma nacisku ze strony prowadzących by dzielić się swoimi myślami (ale oczywiście zachęcają i ja, również zachęcam). Na zajęciach panowała miła atmosfera, było dużo śmiechu, czasu na pauzę i zastanowienie się jak mam ja, trochę wzruszeń. To był wartościowo spędzony czas! Dziękuję i zachęcam do udziału w kolejnych edycjach.”

„Co dały mi warsztaty ...na pewno więcej cierpliwości i zmiany samej siebie oraz nawyków, które miałam. Na każdym spotkaniu dowiadywałam się nowych rzeczy. Nauczyłam się słuchać, przede wszystkim moje dziecko, stawiać granicę i wyciągnąć konsekwencje, a nie karać. W naszym domu nigdy wcześniej z braku świadomości nie używaliśmy pewnych słów np. słów zachęcających dziecko do współpracy, nie rozmawialiśmy o swoich uczuciach i nie nazywaliśmy ich, a teraz dzięki tym warsztatom umiemy to robić. Co jest jeszcze wielkim plusem tego to, to, że każdy uczestnik dostał gotowe narzędzia jak rozmawiać z dzieckiem, w jaki sposób rozwiązywać problemy, co jest bardzo ważne. Polecam wszystkim rodzicom te warsztaty, bo nawet niewielka zmiana w nas samych jest już dużym sukcesem i daje radość.”

„Na warsztaty zapisałam się z ciekawości, chęci zrobienia czegoś nie tylko dla dzieci lecz też dla siebie. Nie ukrywam, że na pierwsze zajęcia szłam z mętlikiem w głowie i głosem z tyłu - w naszym przypadku to się nie uda. Podczas pierwszych zajęciach wprost powiedziałam z czym mam problem, z czym sobie nie radzę. Otrzymałam informacje jak zmiana pewnych drobnych szczegółów niuansów może pomóc. Jakie było moje zdziwienie, gdy po 5 dniach, tak dosłownie po pięciu dniach od wprowadzenie zmian nasze dziecko przestało krzyczeć. Wtedy pomyślałam sobie - to naprawdę działa i postanowiłam dać z siebie 100% ,aby jak najwięcej wynieść z zajęć dla naszej Rodziny. Wielu rzeczy się dowiedziałam, wielu nauczyłam, nie zawsze było łatwo. Dużo pracować trzeba nad sobą, bo muszę wiedzieć jak JA mam, żebym mogła to dać moim dzieciom. Wiem że jeżeli JA mam pełno mogę z tego dzielić, a jeżeli ja pełno nie mam, nie nauczę moich dzieci tego. Dużo dzięki tym zajęciom osiągnęłam, wiele pracy jeszcze przede mną, ale wiem, że pracować będę dalej bo warto.”


„Warsztaty dla Rodziców to czas przepełniony ogromem wiedzy, praktycznych i teoretycznych wskazówek, czasem spędzonym z wartościowymi osobami. Dzięki wymianie doświadczeń zrozumiałam, że problemy wychowawcze, z którymi borykają się współcześni rodzice, dadzą rozwiązać się za pomocą prostych technik i metod. Cieszy mnie fakt nawiązania bliższych relacji z moimi dziećmi oraz uświadomienie sobie rangi i znaczenia podążania za nimi , co zwiększa szansę na budowanie wartościowej i zdrowej relacji w przyszłości.”

„Często brakuje na wszystko czasu, ale jednak postanowiłam wziąć udział w warsztatach. Dzięki nim bardziej zrozumiałam swoje dziecko , potrafię lepiej sformułować komunikat do córki. Nasza komunikacja jest lepsza, jest mniej wybuchów złości i dużo więcej miłości. Dziękuję za możliwość uczestnictwa w tak wyjątkowych warsztatach, polecam każdemu rodzicowi”.

„ Jestem ogromnie wdzięczna prowadzącym, za to, że otrzymałam tak wiele informacji , które pomagają mi w rozwiązywaniu codziennych problemów. Uświadomiłam sobie ile popełniałam do tej pory błędów wychowawczych i co mogę zrobić, żeby ich uniknąć. Te warsztaty to nie tylko "wykłady", ale także scenki i ćwiczenia praktyczne pokazujące nam, jak zachować się w konkretnej sytuacji. Naprawdę warto wziąć udział w takich warsztatach. Jestem teraz bardziej świadomym rodzicem.”

„Mimo, że wiecznie nie mam na nic czasu nie żałuję żadnej minuty spędzonej z Wami! Polecam warsztat wszystkim tym, którzy mają "problem z dzieckiem" i sami nie widzą rozwiązań, tym, którzy chcieliby bardziej efektywnie komunikować się ze swoim dzieckiem, poczuć się pewnie jako rodzic i zbudować fundament do wychowania pewnego siebie, szczęśliwego człowieka. Dziękuję bardzo Pani Ani i Pani Agnieszce za możliwość uczestnictwa w warsztatach jaki i za poświęcony czas. Ps. Będzie brakować mi tych spotkań.”

W NAJBLIŻSZYM CZASIE KOLEJNA EDYCJA WARSZTATÓW AKADEMIA MOCY „JAK KOCHAĆ I WYMAGAĆ”.
Po szczegóły prosimy zgłaszać się do prowadzących.


Grupa warsztatowa