Banknoty PLN

740 milionów - taka jest wartość samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce.  Pakiet obejmuje wsparcie sprzętowe dla szpitali, dotacje i pożyczki dla przedsiębiorstw, nowe rozwiązania na rzecz instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej, zakupy środków ochrony osobistej, e-szkołę.

Blisko pół miliarda złotych przeznaczono dla gospodarki.
Podstawowym instrumentem wsparcia firm są bardzo korzystne pożyczki udzielane przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy – pożyczki obrotowe oraz startujące właśnie pożyczki płynnościowe.

POŻYCZKI OBROTOWE
150 tys. na 2,44-2,84 % na 3-5 lat.
W pakiecie bardzo uproszczona procedura składania wniosków i półroczna karencja w spłacie rat kapitałowych.

POŻYCZKI PŁYNNOŚCIOWE

  • do pół miliona złotych dla mikro i małych przedsiębiorstw
  • do miliona złotych dla średnich przedsiębiorstw
  • m.in. na wynagrodzenia
  • oprocentowanie 2,09-2,84 proc.
  • na 6 lapółroczna karencja spłat
  • „wakacje kredytowe”

Szczegółowe informacje na stronie KPFP:
https://kpfp.org.pl/pozyczka-plynnosciowa/  
https://kpfp.org.pl/pozyczki-dla-twojej-firmy/pozyczka-plynnosciowa/


MIKROGRANTY
- Dotacje  inwestycyjne w wysokości 30- 60 tys. złotych, dodatkowo 2 tys. zł na zakup filtrów powietrza dla małych sklepów i punktów usługowych.
- Dla małych i średnich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy.
- Mogą stanowić nawet 95 proc. wartości przedsięwzięcia.
- Łatwe aplikowanie o te pieniądze. Wnioski, w bardzo uproszczonej formule, będzie można składać online za pomocą dedykowanego formularza.
- Program mikrograntowy uruchamia Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego (TARR). W połowie maja ogłosi pierwszy nabór.

  • Dedykowana infolinia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Schematy wsparcia
  • Portal TARR


E-BONY

- Na 25 tysięcy, 100 tysięcy lub ćwierć miliona złotych, w zależności od wielkości firmy - pozwolą kujawsko-pomorskim przedsiębiorcom zorganizować pracę zdalną i obsługę klientów w sieci, a nawet zmodyfikować profil działalności. Opłaceni przez samorząd województwa fachowcy zrobią diagnozę technologiczną, zarekomendują możliwe rozwiązania, skroją na miarę i wdrożą narzędzia z wykorzystaniem usług w chmurze obliczeniowej.
- E-bon to także zakup licencji na usługi w chmurze – dostęp do infrastruktury i oprogramowania, administrowanie stronami www, wirtualne środowiska pracy.
- Zakładany na dwa lata projekt z budżetem 9 milionów złotych przygotowuje także TARR.
- Pierwsze e-bony trafią do firm jeszcze tego lata.

  • Dedykowana infolinia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Samorząd województwa dołożył też 70 milionów złotych z  RPO na wsparcie instrumentów stosowanych przez powiatowe urzędy pracy w całym regionie w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej.

Powiatowe urzędy pracy proponują: