Wójt Gminy Dariusz Wądołowski

Drodzy Mieszkańcy,
dziękuję za wysoką frekwencję w wyborach prezydenckich. Poszliśmy głosować, bo tak trzeba, bo chcemy mieć wpływ na sprawy naszego Kraju. 28 czerwca ruszyliśmy do lokali wyborczych, aby zagłosować na jednego z 11 kandydatów na prezydenta. Jak się okazało zrobiliśmy to z dużą mobilizacją.

Frekwencja w kraju wyniosła 64, 51%, w woj. kujawsko-pomorskim - 61,03%, w powiecie świeckim -  57,25%, a w naszej gminie - 59,78%. Byliśmy drugą gminą z najwyższą frekwencją w powiecie.

Uprawnionych na terenie gminy do głosowania było 7325 osób. Oddano 4379 ważnych głosów. Największą frekwencję odnotowano w komisji obwodowej w Pruszczu (Szkoła Podstawowa) – 65,25%. Na drugim miejscu znalazł się Serock – 64,70%, za nim Parlin -  62,37%.

A na kogo głosowaliśmy?
Na urzędującego prezydenta oddało głos 44,37% mieszkańców.
26,31% głosów oddano na Rafała Trzaskowskiego.
Za nim byli: Szymon Hołownia - 17,09%, Krzysztof Bosak - 5,93%, Władysław Kosiniak-Kamysz – 3,81%, Robert Biedroń – 1,67%. Pozostali kandydaci mieli od 0,23% do 0,09%.

Spójrzmy, jak rozłożyły się głosy w poszczególnych obwodach
Andrzej Duda zebrał najwięcej głosów:
- w obwodzie 3. (Parlin, Małociechowo) – 55,9%,
- w obwodzie 5. (Łowinek, Brzeźno) – 54,55%,
- w obwodzie 6. (Zbrachlin, Cieleszyn, Grabówko, Luszkówko, Rudki, Topolno) – 51,37%.

Najmniejsze poparcie zyskał:
- w obwodzie 1. (część sołectwa Pruszcz głosująca w Szkole Podstawowej) – 37,42%,
- w obwodzie 4. (Serock) – 39,76%,
- w obwodzie 2. (część sołectwa Pruszcz głosująca w GOKSIR oraz Bagniewko, Bagniewo i Gołuszyce) – 40,55%.

Rafał Trzaskowski największe poparcie zyskał w dwóch obwodach w Pruszczu – w nr 1 -31,86% i nr 2 -30,35%, Szymon Hołownia w Serocku – 21,08%, a Krzysztof Bosak w Niewieścinie – 8,39%.

Pytacie mnie Państwo często o moją ocenę wyników I tury. Jestem zdumiony, że tylu naszych mieszkańców nie zagłosowało za silnym, samodzielnym samorządem. Nadzieję budzi fakt, że 55,63% z nas nie podoba się obecny sposób uprawiania polityki. Przed nami II tura. Mam nadzieję, że z jeszcze wyższą frekwencją (i nie są nam do tego potrzebne wozy strażackie ;-), które powinny trafiać tam, gdzie są naprawdę potrzebne).

Korzystając dziś z doświadczenia i wiedzy jaką mam zarządzając gminą. Znając problemy, z którymi boryka się nasz samorząd widzę zagrożenie płynące z obecnego sposobu uprawiania polityki. Dostrzegam to, mając dostęp do faktycznych danych, analizując na bieżąco przepisy prawa, i będąc w kontakcie z przedstawicielami różnych środowisk. Obdarzyliście mnie Państwo zaufaniem, wybierając wójtem i wiecie, że zależy mi na rozwoju gminy i dobru naszej społeczności.

Jeśli więc jesteście Państwo za
- silnym samorządem,
- samodzielnością Małych Ojczyzn,
- szacunkiem dla dorobku obecnego i poprzednich pokoleń
- za budowaniem jedności Polek  i Polaków na prawdzie (nie tej z TVPinfo) i w poczuciu wzajemnego szacunku,
to zróbmy sobie 12 lipca święto demokracji i uśmiechając się do siebie idźmy na wybory.

Jeśli wybierasz się na urlop weź zaświadczenie o prawie do głosowania – do 10 lipca możesz je pobrać w Urzędzie Gminy pokój nr 13.

Poniżej link do szczegółowych wyników
https://wybory.gov.pl/prezydent20200628/pl/wyniki/1/gm/41408
Aby zobaczyć procentowe wyniki głosowania na poszczególnych kandydatów w obwodach należy kliknąć nazwisko kandydata. Aby zobaczyć liczbę głosów w obwodach należy kliknąć np. siedzibę obwodowej komisji wyborczej.

Z wyrazami szacunku
Dariusz Wądołowski
Wójt Gminy Pruszcz