Wręczenie czeku

Szanowni Państwo,
Czy wiecie:

Informacja o podatku VAT
Prezydent informuje o  obniżce VAT na kilka produktów. Słyszymy o 300 mln złotych pozostawionych w portfelach Polaków. Brzmi to bardzo dobrze ale w przeliczeniu na ilość gospodarstw domowych, mamy ich 14,7 mln, przeciętne polskie gospodarstwo zaoszczędzi niecałe 2 zł miesięcznie.


Internet dla każdego
Prezydent informuje o szerokopasmowym Internecie dla każdego. Wierzy, że „w ciągu najbliższych 5 lat program Internetu dla każdego uda się zrealizować”. Jednak takie zobowiązanie nałożyła na nas Unia Europejska. Zgodnie z wytycznymi sprzed 10 lat w 2020 każdy obywatel UE miał się znajdować w zasięgu łącza nie wolniejszego niż 30MB/s, a co najmniej połowa ma korzystać z Internetu 100Mb/s. Unia dała też nam na  ten cel środki – 1 miliard złotych na lata 2014-2020…

Premier i ja namawiamy do głosowania.
Premier tłumaczy seniorom, że nie musimy bać się koronawirusa „Cieszę się że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. I to jest dobre podejście szanowni państwo. Bo on jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się jego bać.”  Ja namawiam aby zachować środki bezpieczeństwa i iść na wybory gdyż ten kto nie zagłosuje,  może powiedzieć „ja nie chciałem tego prezydenta RP”, ale czy będzie miał prawo do oceny jego pracy?

Przy okazji tarczy 4.0
W ustawie o tarczy antykryzysowej 4.0 znowelizowano Kodeks Karny zaostrzając niektóre przepisy.

Gdy Polacy „walczyli” o sądy:
  1. Zrezygnowano z Referendum w sprawie oświaty, pomimo tego, że pod zgłoszonym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wnioskiem referendalnym podpisało się 910 tys. Polek i Polaków, którzy nie godzili się na proponowaną przez PiS zmianę.
  2. Uchwalono nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Posłowie odrzucili wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję. Specjaliści popierający ochronę środowiska  nie zostali nawet wpuszczeni do Sejmu na konsultacje. Nowe przepisy dotknęły producentów zielonej energii w Polsce oraz zahamowały rozwój OZE w naszym kraju. Ustawa antywiatrakowa zablokowała budownictwo mieszkaniowe w odległości do 1600 m od wiatraków lub planowanych wiatraków,  nawet do 2 km jeżeli w planie jest wiatrak o wysokości 200 m.

 Sejm zajął się ustawą o rynku mocy
Dokument wprowadza nowy podatek, który będzie doliczony do rachunku za prąd. Od 1 października 2020 r. czeka nas kolejna podwyżka cen. Zgodnie z ustawą tzw. opłata mocowa, pomoże spółkom energetycznym ponosić koszty utrzymania elektrowni.
Ostatnie podwyżki cen prądu to dla gminy podwyżka z 264 zł na 444 zł za 1 MWh

cdn.

Wójt Gminy Pruszcz
Dariusz Wądołowski