Wójt Gminy Dariusz Wądołowski

1. Raport NIK z wykonania budżetu za 2019  pokazuje, że mamy deficyt.
Czy rząd prowadzi tzw. kreatywną księgowość, zaciemniając obraz finansów na dużą skalę?


2. Płaca minimalna
Podnosząc płacę minimalną, rząd przerzuca problem wysokich podatków na przedsiębiorców. Przełoży się to na wypychanie osób słabiej wykształconych, młodych i z biedniejszych regionów poza rynek pracy, a także na wzrost ogólnej stopy bezrobocia w gospodarce.
Osoba zarabiająca 2600 zł brutto kosztuje pracodawcę razem ze składkami ZUS 3133 zł, ale na rękę dostaje tylko ok. 1920 zł. W jej przypadku podatki i składki łącznie przekraczają 1200 zł miesięcznie.Zamiast podnosić płacę minimalną należałoby obniżyć podatki dla osób najsłabiej zarabiających.

3.Demografia
Od września 2018 roku do września 2019 roku urodziło się 377 tys. dzieci, czyli praktycznie tyle samo co od marca 2014 roku do marca 2015 roku (375 tys.).

4.Emerytura
Muszą wzrosnąć płace jeżeli na emeryturze chcemy żyć godnie. Nie możemy czekać na 13. czy też 14. emeryturę, która będzie lub nie. Jest to przecież kwestia uzależnienia od stanu finansów publicznych.
 
5.Podatki
Obniżki z wprowadzonej w 2019 roku „Piątki Morawieckiego” będą sfinansowane przez samorządy i nowe, ukryte podatki.
Połowę kosztów obniżki PIT poniosą samorządy. Natomiast rząd z jednej strony obniża PIT, a z drugiej podnosi składki ZUS (likwidacja składki trafiającej do OFE, zapowiadane oskładkowanie umów cywilnoprawnych), co sprawia, że finanse publiczne wyjdą na zero. Jednocześnie wraz z obniżaniem PIT rząd wprowadza kolejne podatki, które w większości w ostatecznym rozrachunku zostaną przerzucone na konsumentów. Nowe podatki takie jak np. danina solidarnościowa, opłata emisyjna, opłata recyklingowa, podatek cukrowy. Gdyby rzeczywiście chodziło o emisje, recykling czy cukier, to rząd obniżyłby pozostałe podatki o kwotę nowych „opłat” – tak, by nie wzrosło łączne opodatkowanie.

6.Preferencje dla małych płatników CIT
– w CIT nie ma dwóch progów podatkowych, ale są dwa reżimy: płaci się albo 9%, albo 19% podatku od zysków. Dlatego gdy przychody firmy przekroczą próg 2 mln euro o symboliczne 1 euro, to np. przy rentowności 5% CIT gwałtownie skoczy z 39 do 81 tys. zł. Innymi słowy: sprzedając więcej, firmy zarobią netto mniej.

7.Obiecana ustawa frankowa
Nowelizacja ustawy o wsparciu osób z funduszu kredytobiorców nie zawiera żadnego zapisu dedykowanego osobom z problemami kredytów walutowych.

8.Raport ws. katastrofy smoleńskiej
Mija 10 rocznica katastrofy. Do dzisiejszego dnia nie przedstawiono raportu z badań ws. katastrofy smoleńskiej, przygotowanego przez A. Macierewicza.
Budżet na prace komisji na rok 2020 wynosi 2 mln 746 tys. zł.

Warto dzielić się obserwacjami. Bez względu na to, kto jest przy władzy, zawsze będę przyglądał się sytuacji w kraju i mówił o swoich spostrzeżeniach.  Prezydent nie ma bezpośredniego wpływu na gospodarkę ale za obietnice musi być rozliczany.

Wójt Gminy Pruszcz
Dariusz Wądołowski