Wrzucanie karty do urny

Z początkiem września rozpoczęliśmy cykl zebrań wiejskich, podczas których mieszkańcy uzgadniają podział funduszu sołeckiego. W bieżącym roku podczas spotkań odbywają się też konsultacje społeczne odnośnie praw miejskich dla Pruszcza. 

9. września głosowali najbardziej zainteresowani temat czyli mieszkańcy wsi Pruszcz. Ponad sto osób pojawiło się na zebraniu i uczestniczyło w dyskusji o ewentualnych korzyściach i zagrożeniach, jakie niosą zmiany statusu miejscowości.  Na nurtujące społeczność pytania odpowiadał Wójt Dariusz Wądołowski oraz Przewodniczący Rady Piotr Radecki.

Pomysł przyznania praw miejskich poparło 52 mieszkańców, przeciwnych było 48, natomiast 12 wstrzymało się. Wszyscy uprawnieni mieszkańcy z terenu gminy mogą jeszcze zagłosować w terminie do 15.10.2020r. w Urzędzie Gminy.

- Nie jestem zaskoczony wynikiem – mówi wójt Dariusz Wądołowski – Z głosowania wychodzi, że sporej części społeczeństwa żyje się w Pruszczu dobrze i nie chcą tego zmieniać. Widzimy też, że jest taka grupa osób, która w uzyskaniu praw miejskich przez Pruszcz widzi szansę rozwoju społeczno-gospodarczego. Wiem, że takich ludzi jest więcej, bo przecież wszyscy chcemy dobrej przyszłości dla naszych dzieci. Jeżeli są możliwości przyspieszenia rozwoju to błędem byłoby ich nie wykorzystać. - dodaje.

Pula środków z funduszu sołeckiego dla Pruszcza na 2021 rok wynosi 47 tys. 993 zł.
Podczas spotkania zadecydowano na co pójdą pieniądze.

15 tys. dostanie OSP Pruszcz na doposażenie,  5 tys. Koło Gospodyń Wiejskich.  7 tys. przeznaczono na budowę placu przy ul. Okrężnej, 3 tys. na plac zabaw przy przedszkolu,  5 tys. na utrzymanie terenów zieleni, 2 tys. 193 zł. na utrzymanie czystości we wsi oraz 3 tys. na integrację mieszkańców podczas wydarzeń sportowych. Biblioteka na organizacje ferii dla dzieci otrzyma 3 tys. zł. Poza tym wieś zakupi piłkochwyty na boisko za 4 tys. 800 zł.
AM

FOTORELACJA