Święto Niepodległości

Tegoroczne  Święto Niepodległości obchodziliśmy dużo skromniej niż zawsze.


Tradycyjnie odbyła się msza św. w kościele w Pruszczu oraz symboliczne złożenie kwiatów przy Pomniku św. Jana Pawła II.  Zebrani odśpiewali hymn narodowy oraz wysłuchali rysu historycznego.

- Zebraliśmy się dziś ku pamięci wszystkich tych, którzy przez 123 lata walczyli o niepodległość swojej Ojczyzny. Ale też w intencji wszystkich tych, co przez ostatnie 102 lata cały czas walczą o wolną, demokratyczną i suwerenną Polskę – mówił wójt gminy Dariusz Wądołowski. - Tak się składa, że każde pokolenie musi o coś walczyć. Każde pokolenie ma swoich bohaterów. Dzisiejsi bohaterowie to szczególnie kobiety. To pielęgniarki, salowe, opiekunki, panie sprzątające. Dziś, w tak trudnych okolicznościach, doceniam ich wielki wkład w obronę życia i zdrowia Polaków. Dopóki tego dobra w nas będzie tak dużo, to znaczy, że i Polska będzie dobra - dodał.

Wójt nawiązał tu do poświęcenia osób, które w obliczu zagrożenia covidem, zostają wraz z podopiecznymi w domach pomocy społecznej, rezygnując z życia prywatnego. Odniósł się też do kwestii poszanowania prawdy i prawa przez liderów rządu.

 – Tylko w jedności i mądrości siła. I my to wszystko przetrwamy. Jako samorząd, jako wójt, budując ten kraj, będę zawsze stał na straży prawdy i szacunku do ludzi - podsumował wójt.

Obchody Święta Niepodległości uczciliśmy też muzycznie. GOKSiR Pruszcz przygotował koncert dostępny w internecie pod linkiem: KONCERT

Gminna Biblioteka Publiczna zaprosiła na swojej stronie do interaktywnych zabaw wprowadzających nas w tematykę Niepodległości.

Przestrzeń wirtualna została też wykorzystana do świętowania przez społeczność szkolną. Pomimo nauki zdalnej, uczniowie zaangażowali się z w przygotowanie różnych form artystycznych.
Szkoła Podstawowa w Pruszczu opublikowała na swoim facebooku recytację wierszy patriotycznych pod hasłem: „Pamiętajmy, że miłość do Ojczyzny to nie slogan, to dar, który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom”.

Na profilu społecznościowym Szkoły w Serocku możemy obejrzeć prace plastyczne w wykonaniu najmłodszych uczniów.  Podobnie na na profilu Szkoły w Łowinku. Oglądając rysunki o tematyce POLSKA “BIAŁO- CZERWONA” wysłuchamy pieśni pt. “Marsz, marsz Polonia”, zaśpiewaną przez jedną z uczennic. Natomiast Samorząd Uczniowski Szkoły w Niewieścinie zachęcał do rodzinnego świętowania

Na ulicach można było zauważyć powiewające z okien domów biało-czerwone flagi.
AM


OBEJRZYJ FOTORELACJE