Zajęcia lekcyjne

 Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Niewieścinie jak co roku przystępuje do różnych projektów i realizuje wiele programów. Wszystko z myślą o jak najlepszym wyedukowaniu swoich uczniów.

"Wiem Rozumiem Umiem"
W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Niewieścinie w roku szkolnym 2019/2020 rozpoczęła się realizacja 2-letniego programu „Wiem, Rozumiem, Umiem“. Obejmuje on informatykę, język angielski, chemię i fizykę.  
Szkoła została w ramach programu wyposażona w liczne pomoce dydaktyczne, uatrakcyjniające zajęcia. M.in. rozbudowany zestaw do badania jakości gleby, wody i powietrza, przyrządy fizyczne, takie jak laserowy zestaw dydaktyczny  i wiele pomocy  do prowadzenia doświadczeń z dziedziny optyki. W zakresie fizyki szkoła dysponuje rozszerzonym zestawem edukacyjnym do montażu obwodów elektrycznych, a także wielofunkcyjnym urządzeniem do emisji obrazu i dźwięku.
Drukarka 3D, którą otrzymała szkoła w ramach WRU, wydrukowała kilkadziesiąt przyłbic w początkowej fazie pandemii. Pomogli w ten sposób pracownikom ośrodków pomocy, urzędnikom, nauczycielom i mieszkańcom gminy.

„Przygoda z nauką”
- Nasze nowe dygestorium, które z kolei pozyskaliśmy w ramach nowego projektu "Przygoda z nauką", jest wyposażone w ciągi hydrauliczne, podest i stół demonstracyjny, specjalne stoliki uczniowskie i dodatkowy sprzęt- mówi dyrektor Iwona Manys.- Posiadamy też zestaw szkła laboratoryjnego, odczynników i chemikaliów. Dodatkowo podobny zestaw pozyskali dzięki udziałowi w „WRU".
Jesteśmy w stanie prowadzić różnorodne, bardzo ciekawe doświadczenia, wprowadzając naszych uczniów w praktyczne zastosowanie nauk przyrodniczych w codziennym życiu. Warto podkreślić, że wyposażenie sali chemicznej wraz z dygestorium zapewnia nauczycielom i uczniom pełne bezpieczeństwo podczas pracy, dzięki czemu uczniowie mogą być nie tylko obserwatorami, ale także czynnimi uczestnikami zajęć- dodaje.
Dzięki udziałowi w obu programach stworzono w jednym miejscu kompleks do nauk przyrodniczych. Wszystkoto czeka niecierpliwie na uczniów.
Natomiast w ramach projektu "Zdalna szkoła" i „Zdalna szkoła+”pozyskano bogaty sprzęt komputerowy, mikrofony i kamery, które pomogą uczniom stawić czoła  wyzwaniom współczesności, szczególnie w trudnych chwilach nauczania online.

„Kod do przyszłości“
To nazwa kolejnego projektu, do którego przystąpiono w tym roku szkolnym. Jego celem jest przygotowanie nauczycieli do nauki kodowania dzieci w klasach początkowych. Zostało przeszkolonych pięciu nauczycieli, którzy poznali metody i techniki używane do nauki programowania, dostosowane do potrzeb i umiejętności dzieci w klasach 1-3. Szkoła otrzymałą 4 zestawy tabletów i 4 zestawy klocków Lego WeD, które będą wykorzystane podczas zajęć z programowania. Najmłodsi uczniowie poprzez zabawę uczą się podstaw programowania.
- Przystąpiliśmy do projektu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE)- mówi Iwona Manys.- To program dający szkołom z całej Polski dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Po weryfikacji przesłanej  przez nas ankiety do OSE i informacji o posiadanym sprzęcie TIK, oprócz światłowodu, otrzymaliśmy 25 tabletów. To szkolne zestawy multimedialne, składające się z z tabletu o przekątnej 10 cali, rysika oraz zewnętrznej klawiatury. Tablety mają dostęp do Internetu, do końca roku szkolnego 2020/2021. Celem akcji  OSE jest podnoszenie kompetencji cyfrowych uczniów oraz zwiększanie jakości i dostępności sprzętu w polskich szkołach. Dostarczony sprzęt wypożyczymy potrzebującym uczniom- dodaje na zakończenie.
IM, KP

Foto SP Niewieścin
Krystyna Zbielska z uczennicami w nowej sali chemicznej