Wójt Gminy Dariusz Wądołowski

Szanowni Państwo,
Z dniem 1 stycznia 2022 roku, Pruszcz uzyska status miasta na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z 30 lipca 2021 roku (Dz.U. z 2021, poz.1395).

Na taką decyzję czekaliśmy od kilku miesięcy. Jest to przełomowa chwila w historii naszej Gminy. Prawa miejskie dla Pruszcza oznaczają szybszą realizację oczekiwań mieszkańców, polepszających warunki życia w gminie tj. dostępu do lepszej infrastruktury drogowej, społecznej czy kulturalnej. Myśląc o rozwoju gminy, szukałem drogi na skróty, która pozwoli na działania i taką drogą są prawa miejskie dla Pruszcza.
Cieszy mnie, że Pan Wojewoda i jego zespół pozytywnie ocenili nasze możliwości, a Rada Ministrów z Panem Premierem docenili nasz potencjał, za co bardzo dziękuję.

Otwierają się nowe możliwości sięgania po fundusze unijne oraz pieniądze z budżetu państwa przeznaczone dla ośrodków miejskich. Liczymy na rozbudowę sieci ścieżek rowerowych łączących Pruszcz z okolicznymi miejscowościami. Widzimy też możliwości wsparcia dla transportu publicznego jak i kultury. Oczywiście, zmiany nie nastąpią z dnia na dzień.

Uzyskanie praw miejskich oznacza też prestiż i promocję, ale przede wszystkim rozwój przedsiębiorczości. Już dziś widzimy dynamikę w budownictwie i zainteresowanie inwestorów naszym terenem. Skróci się też droga na odrolnienie gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Im więcej działań, więcej ludzi tym większe szanse na kolejne punkty sprzedaży, usług i produkcji. Oznacza to nowe miejsca pracy i dostępność szerszej oferty dla mieszkańców.  

Wszystko co nowe budzi wątpliwości, dlatego rozumiem obawy wielu osób. Jednak proszę zwrócić uwagę, że zarówno mi jak i radnym, zależy na dobru wszystkich mieszkańców. Jako przykład podam dyskusje i niezadowolenie niektórych osób związane z budową hali sportowej. Czas i życie pokazało, że warto było zainwestować, bo zyskaliśmy nowoczesny obiekt, który służy nam wszystkim, zwłaszcza naszym dzieciom i młodzieży. Stworzyliśmy im dobre warunki do rozwój.
Dlatego wierzę, że Ci, co podchodzą sceptycznie do praw miejskich dla Pruszcza, z biegiem czasu przekonają się, że to dobry pomysł. Wykorzystamy to, co udało się zbudować przez ostatnie kilka pokoleń aby zapewnić rozwój naszej Gminie.

Chcę także rozwiać wszelkie obawy części mieszkańców związane z podwyżkami podatków. Drodzy Państwo, to, że Pruszcz będzie miał status miasta, nie oznacza, że z tego tytułu wzrosną podatki. Proszę też zauważyć, że jako Samorząd bardzo racjonalnie podchodzimy do kwestii podwyżek. Co roku w kraju podatki rosną w różnych dziedzinach, tak jak i nasze obciążenia finansowe, a my podnosimy je w przedziale od 0 do 4 %. Te podwyżki mogą być nawet niższe jeżeli  na terenie gminy pojawi się inwestor zasilając nasz budżet.

Rozumiem, że oczekiwania mieszkańców mogą iść w kierunku rozbudowy infrastruktury miejskiej typu teatr czy basen. Jednak patrząc realnie mamy wyznaczone priorytety takie jak budowa dróg, ścieżek rowerowych czy przedszkola. Myślimy o domu seniora i zagospodarowaniu terenów zielonych. Nie będziemy budować nic, czego nie damy rady utrzymać aby nie było konieczności radykalnych podwyżek podatków.

Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które wspierają mnie i radnych w tym działaniu. Dziękuję wszystkim za przesłane gratulacje. Jako Samorząd oraz pracownicy instytucji samorządowych zrobimy wszystko aby tę szansę wykorzystać dla dobra mieszkańców gminy.

Wójt Gminy Pruszcz
Dariusz Wądołowski