Laureaci oraz wszyscy uczestnicy konkursu OGRÓD ROKU 2021 odbiorą nagrody i upominki 28 sierpnia podczas Dożynek Gminnych.

Każdy z 14 zgłoszonych ogrodów zachwycał swoim niepowtarzalnym klimatem. Jury w ocenie brało pod uwagę estetykę, różnorodność roślin, pomysłowość oraz rozwiązania proekologiczne. Stawiając na promocję ekologii punktację windowały instalacje nawadniające, zbiorniki wodne, roślinność do gniazdowania, kompostowniki oraz trawniki kwietne.

I miejsce - Wojciech Chmieliński z Serocka
W ogrodzie Pana Wojtka tętni życiem, to prawdziwa ostoja dla ptaków, owadów i płazów. Różnorodność roślinności, a w wielu miejscach jej naturalne formy czynią ogród tajemniczym i dzikim. Znajduje się tu ponad 750 roślin, nie licząc bylin. Nie zabrakło też  kwietnej łąki, oczka wodnego i ekologicznych rozwiązań nawadniania terenu. Są tu też stare odmiany owocowych drzew, domki dla owadów i ptaków, zabytkowe ule oraz klimatyczne zakątki do odpoczynku. Zagospodarowanie ogrodu jest efektem wieloletniej pracy, wiedzy i zamiłowania do przyrody. Aura ogrodu zachęca do spaceru i pozostania w nim na dłuższą chwilę.

FOTORELACJA


II miejsce - Lucyna Dziuda z Pruszcza
Pani Lucyna na małej przestrzeni posadziła ok. 160 odmian roślin.  Wiele kwiatów i krzewów pochodzi z jej własnej hodowli, są efektem eksperymentów w wyniku ogrodniczej pasji. Zaprojektowała swój ogród tak aby pomieścić wszystko, co dla niej najważniejsze. Dlatego obok roślinności ozdobnej jest też warzywnik, są krzewy owocowe i drzewa. Rozwiązaniem proekologicznym jest tu system nawadniania kropelkowego i zbiorniki na deszczówkę. Ogród jest przyjazny owadom i ptakom, jak i domownikom. Stanowi klimatyczne miejsce do zabawy i wypoczynku.

FOTORELACJA


III miejsce - Piotr Kitowski z Serocka
Ogród Pana Piotra prezentuje się jak fotomodelka. Projekt oraz dobór roślin sprawia,  że z każdego miejsca wygląda efektownie i cieszy oczy również w okresie zimowym. Spotykamy się tu z estetyką na bardzo wysokim poziomie.
Pan Piotr sam dba o przycinanie drzewek i krzewów, co przy tej różnorodności wymaga wiele pracy i czasu. Spacerując po ogrodzie widzimy jego funkcjonalny podział i ogromną pasję właściciela. Ogród ten wręcz kusi do wypoczynku w eleganckim stylu.

FOTORELACJA


Jury przyznało również trzy wyróżnienia dla:
- Doroty Polak z Cieleszyna
- Hanny Wilczyńskiej z Topolna
- Agnieszki Pipowskiej z Parlina

Wyróżnione ogrody cechują się kreatywnymi rozwiązaniami zagospodarowania przestrzeni, jak i różnorodnością roślin. Ich właścicielki z pasją i wielkim zaangażowaniem tworzą samodzielnie zielone zakątki, które są enklawą dla owadów i ptaków. Przede wszystkim są miejscami przyjaznymi właścicielom i sprawiają im ogromną radość.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, za odwagę i otwartość. Gratulujemy pasji i życzymy sprzyjających warunków!

Zdajemy sobie sprawę, że pięknych ogrodów jest na terenie naszej gminy mnóstwo. Tak jak i ludzi pochłoniętych zamiłowaniem do ich pielęgnacji. Doceniamy ogrom pracy wkładany w utrzymanie ogrodów, bowiem podnoszą estetykę miejscowości i stanowią pożądane ekosystemy.