Zajęcia w okresie tegorocznych wakacji w Gminnej Bibliotece Publicznej zorganizowano do dzieci z terenu Gminy Pruszcz w wieku 7-12 lat. Odbywały się bezpłatnie dwa razy w tygodniu.
Rozpoczęły je warsztaty sylwoterapii, czyli terapia przez kontakt z drzewem, warsztaty aromoterapii- terapia olejkami eterycznymi, apifitoterapii- terapia łączenia miodu z ziołami oraz śmiechoterapii- geloterapia tzw. terapia śmiechem.
Uczestnicy zajęć wakacyjnych mieli okazję poznać przedstawicieli Fundacji Dr Clown i posłuchać, jak funkcjonuje i działa fundacja, która pomaga wspierać chore dzieci w szpitalach. Podczas spotkania uczyły się sztuki żonglowania piłeczkami, maczugami, zobaczyły, jak się jeździ monocyklem i pobawić bańkami mydlanymi.
„Doktorzy Clowni wierzą, że uśmiech pomaga leczyć i zmienia świat na lepsze!”
Miało miejsce spotkanie edukacyjne na temat przenoszenia wirusów w naszym otoczeniu, zajęcia literacko-plastyczne i manualne, tworzyły teatr z piasku i mąki. Poza tym odbyły się warsztaty z ilustratorem Asią Gwis we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy. Dzieci zaznajomiły się z pracą ilustratora podczas tworzenia książki. Nie zabrakło stretchowych pejzaży, czyli malowania farbami plakatowymi na stretchu, quillingu zawijanie małych pasków papieru, papieroplastyki tworzenie figur z dużych form papieru czy też zabawy z drucikami kreatywnymi, oraz robotyki- podstawowych zasad programowania i kodowania na przykładzie pracy z robotem PHOTON oraz grą edukacyjną Scottie Go!
Całość dopełniły warsztaty mydlarskie, tworzenie mydełek i soli do kąpieli, warsztaty czyste powietrze, które polegały na zastosowaniu fizycznych sposobów pomiarów wiatru oraz badania zanieczyszczeń w powietrzu. Odbyły się zajęcia florystyczne, gdzie tworzono mały las w słoiku, warsztaty astronomiczne. Tajniki kosmosu przybliżył dzieciom Grzegorz Stypulski z Astrobazy w Świeciu. Dużą frajdę sprawiły dzieciom małe rakiety. Dodatkowo realizowane było spotkanie edukacyjne dotyczące bakterii w naszym otoczeniu, spotkania z psychologiem dotyczące izolacji społecznej oraz uzależnień i nałogów. Wszystkie zajęcia dopełniło origami, teatrzyk Kamishibai czy też zajęcia ogólnorozwojowe.
- Na zakończenie wakacji odbyły się warsztaty i spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Bajecznego- mówi dyrektor GBP Aleksandra Rosińska-Burek.- Łącznie w bezpłatnych zajęciach wakacyjnych uczęszczało 29 dzieci. Ważnym aspektem wyróżniającym „Wakacje w Bibliotece” była edukacja kulturalna, która przywiązywała dużą uwagę do sprawności umysłu, poszerzania wiedzy i umiejętności poprzez zabawę- dodała.
Wakacje w Bibliotece 2021 dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Świeciu, a także z Budżetu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na rok 2021.
A. Rosińska-Burek, KP