Mieszkańcy Cieleszyna zaangażowali się w przygotowanie nietypowego witacza dożynkowego. Bajkowa gromadka powstała z myślą o najmniejszych mieszkańcach sołectwa.

Postacie ze znanych nam bajek rozgościły się przy głównym skrzyżowaniu wsi, wzbudzając uśmiech na twarzach.  Świnka Pepa, Mike, Kogut Maniek, Micky, Gucio, Maja, Krecik,  Buks oraz Carl przypominają o corocznej tradycji dożynkowej. Tradycji, która sięga średniowiecza, kiedy żyliśmy zgodnie z rytmem przyrody, a dobrobyt zależał od udanych i obfitych zbiorów. Z tym bowiem było związane przetrwanie długich zimowych miesięcy.  Z obrzędów zachowały się takie symbole jak wieniec dożynkowy, atrybuty chleba i soli oraz przemarsz orszaku dożynkowego. Współcześnie to czas radości, zabawy i podziękowania za plony. 

Dożynkowy witacz w Cieleszynie jest symbolem tegorocznych zbiorów, w koszykach bajkowych bohaterów znajdziemy owoce i warzywa z przydomowych ogrodów oraz sadów.

Do realizacji swojego pomysłu, sołtys Dorota Polak zaktywizowała dziesięć osób, które łącząc elementy tradycji ze współczesnością, w nietuzinkowy sposób zainteresowały zwyczajami najmłodsze pokolenie.

Dożynkowy witacz w Cieleszynie