22 września 2021 roku dokonano symbolicznego wkopania łopat na placu budowy farmy wiatrowej na terenie Gminy Pruszcz.

W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele Zarządu SABOWIND: Lidia Paczkowska, Mandy Bojack,  Rainer Sack, oraz Wójt Gminy Dariusz Wądołowski i  Przewodniczący Rady Piotr Radecki.

Po piętnastu latach przygotowań,  wiatraki stają się rzeczywistością. Będzie to jeden z większych projektów na terenie Polski, zlokalizowany na terenie jednej gminy. Powstanie 35 elektrowni wiatrowych o wysokości 150 m. Przyłącze o mocy 70 MW. Prace potrwają do maja 2022 roku, pierwsze wiatraki mają zostać wdrożone do użytku w październiku 2022.

Lidia Paczkowska, Zarząd Sabowind Polska Sp. z o.o
„Energetyka wiatrowa jest jedynym, słusznym kierunkiem rozwoju infrastruktury energetycznej. Z uwagi na swą istotę jest całkowicie regulowana decyzjami politycznymi.
A część tej światowej polityki, teraz już też Polskiej, rozgrywa się w samym sercu Gminy Pruszcz. Dzięki szansie, którą dostrzegł były wójt Franciszek Koszowski, i zrealizował obecny tu wójt Dariusz Wądołowski, możemy się dziś cieszyć tym dniem. Ten projekt jest dowodem aby nigdy nie rezygnować z własnych przekonań i marzeń.
Dajemy narzędzie do tego aby żyć w czystym środowisku, a wszyscy razem będziemy z tego korzystać przez kolejne lata. Podatki pozwolą dowolnie kreować aktywności lokalne. Dzięki zamożności gminy wzrośnie komfort życia mieszkańców.”

Wójt Gminy Dariusz Wądołowski
„Inwestycja ta zaczęła się od pomysłu na budowę farmy wiatrowej kilkanaście lat temu, budząc zarówno pozytywne jak i negatywne emocje. Przeszkody, które się pojawiły  staraliśmy się przezwyciężać wspólnymi siłami. Wiatraki mają służyć mieszkańcom, zapewniając czystsze powietrze.  Decyzje na szczeblu Unii Europejskiej aby jej kraje weszły w niskoemisyjność, aby odejść od węgla, są decyzjami dobrymi dla naszej planety. Zmiany są nieuniknione i im szybciej je wprowadzimy, tym lepiej zabezpieczymy naszym dzieciom życie i rozwój na Ziemi.
Dla gminy, dla mieszkańców to dodatkowe środki dla budżetu, które przełożą się na realizacje wielu potrzeb. Cieszę się, że będziemy mieli więcej utwardzonych dróg, możliwość rozwoju infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Będziemy tworzyć fundusze ekologiczne, które pozwolą mieszkańcom wymieniać piece, budować fotowoltaikę czyli dbać o odnawialne źródła energii. Korzystać będziemy wszyscy, bez względu na przekonania, co do słuszności zachodzących zmian. Dziękuję Zarządowi firmy Sabowind za dotychczasową współpracę i uparte dążenie do celu, dzięki temu możemy dziś budować wiatraki.”

Dr inż. Rainer Sack, Zarząd Sabowind
„Bardzo dziękuję za zaufanie jakim nas Państwo przez 10 lat obdarowaliście. To zaufanie daje nam dziś możliwość budowy farmy wiatrowej. Pozwala na zaspokajanie potrzeb lokalnej społeczności. Bardzo ważne jest, że przyczyniamy się w znaczącym stopniu do polityki energetycznej w Polsce i w dużej mierze do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz do wyjścia głównego paliwa energetycznego jakim jest węgiel. Dziękuję, że możemy dziś tę budowę tu rozpocząć i eksploatować ku ogólnemu dobru nam wszystkim.”

Piotr Radecki, Przewodniczący Rady Gminy Pruszcz
„Nigdy nie miałem wątpliwości, że energia odnawialna jest przyszłością w energetyce i jako Gmina powinniśmy iść w tym kierunku. Tym bardziej jest mi dziś miło, że stoję tu jako Przewodniczący Rady Gminy. Myślę, że przez trzy kadencje, nie było ani jednego radnego, który wątpiłby w słuszność powstania tej inwestycji.”

FOTORELACJA