Serwis Samorządowy PAP po raz pierwszy opublikował ranking "Gmina dobra do życia" , opracowany przez prof. Przemysława Śleszyńskiego. Na podstawie 48 wskaźników oceniono jakość życia w 2477 polskich gminach. Według klasyfikacji gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców Gmina Pruszcz zajęła 1. miejsce w powiecie i 5. w województwie.

W rankingu ogólnym mamy 26. miejsce w województwie kujawsko-pomorskim (na 144 gminy)  i 722. miejsce w kraju (na 2477 gmin).

Do oceny jakości życia wybrano wskaźniki w wielu obszarach – od środowiska naturalnego, po rozwój demograficzny, rozwój społeczno-ekonomiczny, rynek pracy, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę i ład przestrzenny, zdrowie i bezpieczeństwo, dostępność i jakość usług, kulturę i rekreację czy integrację społeczną.

Szczegółowe informacje o rankingu – na stronie https://samorzad.pap.pl/kategoria/gmina-dobra-do-zycia/wyniki

Co sądzi wójt Gminy o rankingu?
„Cieszy ta informacja jako obiektywna.  Myślę, że wraz z radnymi zdajemy sobie sprawę, że jeszcze jest dużo wyzwań przed nami i sporo do zrobienia,  aby życie w gminie było coraz lepsze. Dlatego będziemy nadal dbać o rozwój infrastruktury drogowej, wodno- kanalizacyjnej i społeczno-kulturalnej.
Osiągnęliśmy już dobre wyniki w kwestii rozwoju oświaty (czeka nas jeszcze budowa przedszkola). Co do ekologii, to jak reszta Europy idziemy w kierunku rozwiązań gospodarki niskoemisyjnej.
Widzimy, że rośnie zaangażowanie mieszkańców w życie społeczne, co daje podstawy do współpracy i rozwoju.
To na czym głównie nam zależy, to wartości takie jak prawda, uczciwość, solidarność społeczna, tolerancja, wolność oraz zasady równego i sprawiedliwego podziału dóbr wypracowanych przez mieszkańców. Będziemy nadal budować jedność i rozwijać naszą gminę czyniąc ją przyjazną dla społeczeństwa. „