Tegoroczne obchody Święta Niepodległości nabrały lokalnego kolorytu.

Po uroczystej  Mszy Świętej w parafii Trójcy Świętej delegacje złożyły kwiaty przy obelisku, po czym przeszliśmy świętować na Halę Widowiskowo – Sportową.
Tam wysłuchaliśmy rysu historycznego na temat uzyskania niepodległości, Koncertu Orkiestry Dętej Gminy Pruszcz oraz wokalistów Regionalnej Akademii Piosenki.

Do zebranych zwrócił się Wójt Gminy Dariusz Wądołowski:
„Świętujemy dziś 103. rocznicę odzyskania nieodległości po 123 latach. Trzeba się zastanowić, co takiego się stało, że straciliśmy niepodległość?
Czy to, że nie potrafiliśmy być jednością, że nie potrafiliśmy żyć w zgodzie? Czy to, że kłamstwo wygrywało z prawdą, czy może to, że trzeba było się kłócić z sąsiadami?
Czy dzisiaj gdy naród jest podzielony, zastanawiamy się ile wart jest honor każdego człowieka?  Nie wolno nam się dzielić! Musimy budować jedność na miłości, szacunku, prawdzie i honorze. Mamy wolność, demokrację, suwerenność i aby to utrzymać musimy mieć szacunek do siebie nawzajem. Jak i do innych narodów.
Świętujemy dziś radośnie. Chcemy w aby w naszej mentalności 11 listopada 1918 roku kojarzył  nam się z czymś najdroższym. Mówią, że życie i zdrowie jest najcenniejsze, jednak pokolenia oddały życie i zdrowie dla wolnej, niepodległej  Polski”

Oprawa uroczystości przybrała w tym roku nową formę. Pojawiły się kulinaria przygotowane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Odbył się też konkurs na potrawę "Smaki Pruszcza", który wygrało KGW Pruszcz serwując pyszne żołądki w winnym sosie. Na wyróżnienie zasłużył deser w kształcie podkowy z jabłkiem przygotowany przez KGW Brzeźnianki.

Mieliśmy też okazję posmakować zupę dyniową oraz gęsinę przygotowaną podczas pokazu kulinarnego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia w Grubnie.

Atrakcję stanowiła wystawa fotografii wykonanych przez Krzysztofa Pardo z okazji 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 r. Do kwestii upamiętnienia tych dni nawiązał w przemówieniu Pan Zdzisław Burczyński, aktywny działacz NSZZ RI „SOLIDARNOŚĆ”.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji obchodów!
I wszystkim, którzy zechcieli wspólnie z nami świętować!

FOTORELACJA