W ostatni weekend sierpnia spotkaliśmy się aby zgodnie z tradycją świętować zakończenie żniw.

Piękne jak zawsze tegoroczne święto plonów rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. w Kościele Parafialnym w Pruszczu. Poświęcone wieńce symbolizujące urodzaj i dostatek, przeniesiono w dożynkowym korowodzie na boisko sportowe, gdzie oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Pruszcz Dariusz Wądołowski, przyjmując bochenek chleba z rąk Starostów dożynkowych Anny Depki z Łaszewa oraz Grzegorza Głuchowskiego z Gołuszyc.

Zwracając się do mieszkańców burmistrz podkreślił istotę pracy rolników
- Ziarno do ziarna, tak jak człowiek do człowieka, zbieramy się na tej pięknej uroczystości dożynkowej, pokazując, że jesteśmy jednością, która pracując wspólnie rolnicy, przedsiębiorcy, samorząd czy też różne stowarzyszenia mogą osiągnąć bardzo dużo – mówił gospodarz gminy. Życzył rolnikom zdrowia i obfitych plonów w 2023r, a żartem dodał, że chciałby aby rolnicy otrzymywali takie prezenty jak wiceminister rolnictwa.  

Podziękowania rolnikom złożyli również: Joanna Bock, przedstawicielka Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Wicestarosta Powiatu Franciszek Koszowski, Dyrektor Łukasz Krupa w imieniu Stowarzyszenia Metropolii Bydgoszcz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruszczu Piotr Radecki.

Dużo emocji dostarczyła ceremonia wręczenia corocznych Nagród Burmistrza za rok 2021 oraz nagród zwycięzcom konkursów ekologicznych dla dzieci i młodzieży. (szczegóły w odrębnym artykule)

Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści: Orkiestra Dęta Gminy Pruszcz, Zespół Tańca Ludowego "Muzykanty", Chór Retro, Chór Niezapominajki, Zespół Tańca Best Kids Mini & Best Kids & The Best Squad, Gitarzyści GOKSiR Pruszcz, Regionalna Akademia Piosenki. A w klimaty tradycji wprowadził nas barwny Zespół Pieśni i Tańca PŁOMIENIE.

 - Dożynki są idealną okazją, aby móc wystąpić na dużej scenie – mówi dyrektor GOKSiRu Justyna Kucharko. – Pracujemy cały rok aby pokazać nasze talenty szerszej publiczności. To wyjątkowy dzień dla wszystkich artystów rozwijających się pod naszymi skrzydłami – dodaje.
 
Atrakcją tego dnia dla sympatyków disco polo okazał się zespół  „Mejk”, zasponsorowany przez Stowarzyszenie Polskich Pracodawców oraz Przedsiębiorców.

Wieczór natomiast należał do kwartetu wokalno - rozrywkowego „Szafa Gra”. Artyści zaprezentowali nam całą gamę szlagierów, robiąc wielkie show.

Poza sceną na gości czekało mnóstwo atrakcji, zwłaszcza kulinarnych. Sołectwa przygotowały pięknie ustrojone stoiska na których częstowano tradycyjnymi potrawami. Panie z KGW wykazały się pomysłowością i wielkim  talentem w przyrządzaniu smakołyków. Bezpłatne degustacje stały się już tradycją gminnych dożynek.
Była też smaczna grochówka.

Nie zapomniano również o dzieciach, dla których zorganizowano cały plac zabaw z wielkimi dmuchańcami! Z dożynek można było wyjść też z nietuzinkową pamiątką, filmem z 360videobudki, cieszącej się wielką popularnością.

Kolejny raz dopisała nam słoneczna pogoda i pozytywna atmosfera! Zabawa taneczna pod gołym niebem z DJ Benito i Dominikiem Grabowskim potrwała do północy.
Organizatorów cieszyła wysoka frekwencja mieszkańców i gości spoza Gmin.

Alina Malanowska
Inspektor ds.promocji

FOTORELACJA

FOTORELACJA Z WRĘCZENIA NAGRÓD BURMISTRZA

FOTORELACJA Z WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSACH EKOLOGICZNYCH