22 września odbyło się uroczyste otwarcie Dziennego Domu Pobytu SIESTA w Pruszczu.

Placówka funkcjonuje już od początku tego miesiąca w budynku byłej siedziby GOKSiRu. Został on wyremontowany,  a jego pomieszczenia przystosowano do funkcji dziennego pobytu seniorów, korzystając z możliwości przystąpienia do projektu społecznego. Gmina Pruszcz realizuje go w partnerstwie z LA SIESTA ESTREMO Michał Partyka, Polskim Towarzystwem Ekonomicznym – oddział w Bydgoszczy, Gminą Świekatowo oraz z Pracownią Psychoterapii i Rozwoju Osobistego Anna Dudzic-Koc.

Obecnie trwa pierwszy, czteromiesięczny turnus. Jego uczestnicy korzystają z szerokiego wachlarza zajęć. Mają zapewnione wyżywienie oraz wsparcie specjalistów w postaci psychologa, fizjoterapeuty, terapeuty zajęciowego.

Podczas uroczystości symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Brygida Kuhn przedstawicielka seniorów,Dariusz Wądołowski Burmistrz Miasta i Gminy Pruszcz, Piotr Radecki  Przewodniczący Rady Miejskiej, Marek Topoliński Wójt Gminy Świekatowo, Grzegorz Grzeskiewicz Prezes PTE, Sławomir Partyka z LA SIESTA ESTREMO, Remigiusz Koc z PPiRO.

Partnerzy projektu podkreślają, że są pod wrażeniem bardzo prężnie działającego środowiska senioralnego na terenie naszej gminy. Zapewniają, że utworzony dom seniora to miejsce, gdzie można spędzić miło czas, czerpać inspiracje oraz  budować nowe relacje. Pobyt w domu ma być impulsem do wewnętrznego rozwoju i do zawierania nowych znajomości czy przyjaźni.  

 - Jako PTE prowadzimy wiele takich projektów, jednak w Gminie Pruszcz spotkało nas coś, co było bardzo miłe. Nie wiem jak to robicie ale czuć tu bardzo dobrą atmosferę i to od samego początku – mówił podczas inauguracji Grzegorz Grześkiewicz, prezes PTE. - Wszystkie spotkania dotyczące realizacji przedsięwzięcia były bardzo konstruktywne. Widzieliśmy, że naprawdę chcecie aby ten projekt tu powstał. Cieszy mnie to, że się udało. Partnerstwa są czasem trudne ale dobre, ponieważ partnerzy dają różne doświadczenia i można się nawzajem uczyć. Najważniejsi są oczywiście Seniorzy, mam nadzieję, że będą tu dobrze i miło spędzać czas - dodał prezes. Podziękował też za współpracę Annie Szafrańskiej dyrektor GCO, Justynie Kucharko dyrektor GOKSiR oraz zespołowi zaangażowanemu w projekt.

 - Byliśmy chętni i gotowi do współpracy ponieważ mamy świadomość, że polityka senioralna w dzisiejszych czasach jest ważna i będzie miała coraz większe znaczenie  – zaznaczył Piotr Radecki, Przewodniczący Rady.

- Mamy na terenie gminy silną oświatę, dobre zaplecze sportowe oraz aktywny GOKSiR , zatroszczyliśmy się o dzieci i młodzież. Teraz przyszedł czas na seniorów – mówił burmistrz Dariusz Wądołowski - Szukaliśmy rozwiązań na stworzenie odpowiedniego miejsca i znaleźliśmy rozwiązanie. Wykorzystaliśmy okazję współpracy z PTE  i dziś otwieramy Dzienny Dom Pobytu. Mamy teraz bardzo ładne miejsce gdzie nasi aktywni seniorzy mogą się spotykać i rozwijać. Nie wiem jak wyrazić radość…tak ogromnie się cieszę – dodał ze wzruszeniem włodarz.

Wydarzenie uświetnił występ Chóru Retro wprowadzając zebranych w jesienne klimaty. W tak przyjaznej atmosferze wspaniały tort z kawą smakował wyśmienicie!

Alina Malanowska
Inspektor ds. promocji

FOTORELACJA