Jubileusz 10-lecia Chóru RETRO – wyjątkowy koncert pełen emocji
15 listopada w GOKSiR Pruszcz odbyła się wyjątkowa, pełna emocji uczta muzyczna z okazji 10-lecia chóru RETRO, prowadzonego przez Dominikę Sylwestrzak. Uroczystość otworzyła dyrektor GOKSiR-u Alina Malanowska, a całość poprowadziła Julia Kalinowska
W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięli udział goście wśród których znaleźli się m.in.: burmistrz Miasta i Gminy Pruszcz Dariusz Wądołowski, wiceburmistrz Justyna Kucharko, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Przemysław Sznajdrowski, radna Rady Powiatu Świeckiego Iwona Manys, założyciel chóru Mirosław Kopka, Przewodniczący Rady Miejskiej Arkadiusz Łyczywek, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Andrzejewski, Prezes Banku Spółdzielczego w Pruszczu Beata Banasiak, sołtysi, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy.
Atmosfera wydarzenia była niezwykle radosna, a chwilami także sentymentalna – zwłaszcza gdy wspominano minione lata działalności chóru.
Koncert rozpoczął się energetycznym utworem w hiszpańskim stylu „Yo Vivo Cantando” („Ja żyję, by śpiewać”). Następnie zabrzmiała zabawna, zmieniona przez chór wersja pieśni „Hej bystra woda”, czyli „Hej bystry facet, bystra kobitka”. Publiczność usłyszała także „Hello Django”, a chórzyści zaprezentowali humorystyczną scenkę przy piosence „Ruszcie się, Retro chórzyści”.
W trakcie wydarzenia chórzysta Jan Gackowski przedstawił własną, pełną humoru bajkę o chórze. Nie zabrakło również starszych, doskonale znanych utworów, takich jak „Serduszko puka”, „Kawka tu, kawka tam”, „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Płynie Retro” i wiele innych.
Podczas jubileuszu wręczono prezenty i wysłuchano licznych, pełnych ciepła wystąpień gości.
Burmistrz Dariusz Wądołowski podkreślił wyjątkowy charakter wspólnego świętowania:
– Tak się bawią ludzie, którzy mieszkają w mieście szczęścia. Pruszcz dzięki właśnie takim osobom zyskał to miano. Wiemy, że muzyka łagodzi obyczaje, a nie ma nic piękniejszego niż realizować swoją pasję i dzielić się nią z innymi. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do tego, że chór Retro istnieje, działa i ma się tak dobrze.
Nie zabrakło również podziękowań i serdecznych słów skierowanych do dyrygentki Dominiki Sylwestrzak.
Na zakończenie, zgodnie z tradycją, wszyscy wspólnie odśpiewali „Sto lat”.
Chórowi akompaniowali Łukasz Sylwestrzak i Daniel Pradella.
Fot. Agnieszka Stadnik, Krzysztof Pardo